Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: Esed’in yönetimde kalması ölümcül bir hata | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’de, yıllık konferans için toplanan ülkesinin büyükelçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Esed yönetimi altında Suriye’deki durumun normale dönmesinin, ‘ölümcül bir hata’ olduğunu söyledi.

Macron, “Milyonlarca kişinin mülteci olarak göç etmesine kim sebep oldu? Kim kendi halkını katletti? Suriye’nin gelecekteki yöneticilerini belirlemek, başka bir ülkenin olmadığı gibi Fransa’nın da görevi değildir. Fakat Suriye halkının bunu yapabilecek durumda olmasını sağlamak bizim görev ve çıkarımızadır” diye konuştu.

Kalıcı barış politik çözümde

Suriye’deki durumun ciddiyetini koruduğunu ve son derece endişe verici bir noktada olduğunu söylen Macron kalıcı çözümün politik çözümden geçtiğini ifade ederek, bunun için rejim ve müttefiklerine daha çok bakı yapılması gerektiğini söyledi.

Esed rejiminin, İdlib’de yeni bir insani trajedi ortaya koyma tehdidinde bulunduğunu söyleyen Macron, “Rejim, siyasi geçiş için en ufak bir niyet göstermemiştir. Bu yeniden, rejim ve taraftarlarının baskı altında tutulmasını gerektirmektedir. Bu konuda Rusya ve Türkiye’den, taahhütleri çerçevesinde çok şey bekliyorum” dedi.

Güvenlik konularında gelecek aylarda yeni açıklamalarda bulunacağını işaret eden Macron, Rusya ile Suriye konusunda önemli ilerlemelerin kaydedildiğini ve güvenlik konularında da yeni partnerleri de içine alan çözümler üzerinde duracaklarına dikkati çekti. Ayrıca Macron konferanstan önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesinde bulunduğunu açıkladı.