Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, geleneksel partilerin çöküşünden yararlanarak reformlara öncülük ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve geldiği bir yıldan az bir zaman olmasına rağmen, reformlara yönelerek, değişiklikleri reddetmesiyle bilinen bir ülkede yeniliklere karşı olanların direncini kırmayı başardı. Macron, geleneksel partilerin çöküşünden sonra yeni bir siyasi sahnenin ortasında ilerleliyor.

Siyasi analist Philippe Proe, yirmi yıldan bu yana birçok başarısız reform denemesi yapılan Fransa’da, şu an ‘iklim uygun olduğu için’ değişime hazır olunduğunu düşünüyor.

Aslında, Macron’un halk nezdindeki popülaritesi ortaya çıkan anket sonuçlarına göre önemli ölçüde düştü. Ancak Proe’nun dediği gibi, uzun vadeli performans önemli olandır.

Macron’un tarzı, tüm platformlarda hızlı bir şekilde başarıya ulaşırken, Proe, “Başarıya ulaşmasına izin veren taktiksel bir boyutu var” değerlendirmesinde bulunuyor.

Roma Katolik Kilisesi’nin görüşlerini yansıtan La Croix gazetesi için sendikal çalışmalar konusunda araştırmalarda bulunan Jean-Marie Berno, Sendikacılar, parlamenterler ve siyasi rakiplerinin Macron’un karşısında şaşırdıklarını dile getirirken, Tarihçi Isabelle Claville, Macron’un özellikle geleneksel partilerin çöküşünden sonra yeni bir siyasi sahnenin ortasında ilerlediğini düşünüyor.

Siyaset uzmanlar, “Bu partiler, özellikle sol cenahtaki aktivist ve hatta seçmenleri harekete geçiremez. Çok dağınık halde bulunan sol seçmenleri, artık hiçbir partinin kendilerini temsil etmediğini hissediyorlar ve kaybolmuş durumundalar” yorumunda bulunurken, Claville, “Emmanuel Macron’un karakterini analiz etmek zor. O, politik olarak belirsiz bir kişi” diyor.

Macron, cumhurbaşkanlığına adaylığı sırasında seçim kampanyasında kendisinin ‘sağdan ve soldan’ olmadığını özellikle vurgulamıştı.

Macron’un akıllı bir iletişimci olduğunu ve sözlerini seçerek konuştuğunu söyleyen Cleville şu ifadeleri değerlendirmede bulundu; “Reform modernleşme demektir ve modernleşmeden bahseden biri seçmenlerin büyük bir bölümünü etkiler.”

Macron, Fransızlarla iletişim kurmakta tereddüt etmediği gibi, seçim kampanyası sırasında muhalif işçileri ziyaret etti. Ardından tarım fuarına katılarak, mesleklerinin zor koşullarından şikayet eden çiftçilerin dertlerini dinlemiş fakat bu yolda bir değişiklik yapmamıştı.

Fransa’nın en büyük işçi sendikası Demokratik İş Konfederasyonu (CFDT) Direktörü Genel Laurent Berger, herhangi gerçek bir dialog olmadan, aceleyle alınan radikal kararlar konusunda uyararak, Macron’un stilinin ‘Siz tartışıyorsunuz ve ben karar veriyorum’ şeklinde özetlenebileceğini söyledi.