Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: Genelkurmay Başkanı’nın kararlarımı onaylamaktan başka seçeneği yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers’ın bu sene savunmaya ayrılan bütçede kısıntıya gidilmesine yönelik itirazı üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Genelkurmay Başkanı’nın kendisinin kararlarını onaylamaktan başka alternatifi olmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı olması dolayısıyla aynı zamanda Silahlı Kuvvetler Başkomutanı unvanına da sahip olan Macron, bugün ‘Le Journal du Dimanche’ gazetesine verdiği demeçte, “Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı arasında bir anlaşmazlık meydana gelirse Genelkurmay Başkanı gider” dedi.

Makron, General de Villiers’in, hükümetin uygunsuz sözler ederek harcamaların kısılması konusunu hafife almasına izin vermeyeceğini meclis komisyonuna bildirdiğini zikrettikten sonra, ordu cenahından gelen açık bir muhalefetin göz ardı edilemeyeceğini dile getirdi.

Makron gazeteye yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı’nın, komuta zincirini ve nasıl çalıştığını bilmesi gerekirken hala ‘özgüveniyle’ hareket ettiğine işaret etti. De Villiers ‘Facebook’ hesabı üzerinden Cuma günü şu mesajı yayınladı, “Kendisine gözü kapalı tâbi olmamızı hak edecek kimse yoktur.” De Villiers’ın ‘Facebook’ hesabında Macron konusuna değinmediği son mesajı ise, ordudaki acemi erlere yönelik bir hitaptan ibaretti. Fakat Fransız basını bu hitabı Cumhurbaşkanının önceki açıklamalarına gönderme olarak yorumladı.

Cumhurbaşkanı Macron’un resmi takvime uygun olarak Cuma günü de Villiers ile toplantı yapması kararlaştırıldı.

Paris, bütçedeki açığı, Avrupa Birliği tarafından belirlenen düzeyde, yani milli gelirin en az yüzde 3’ü oranında kapatmaya dair söz vermişti. Fransız hükümeti verdiği sözü tutabilmek için 2017 senesinde savunmaya ayrılan bütçede kısıntıya gitti.