Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron ile Erdoğan’dan Afrin görüşmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Afrin’deki durumdan son derece endişeli olduğunu dile getiren Macron, tüm tarafları Suriye’deki düşmanlığı durdurmaya, kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmaya ve sivillere insani yardım sunmaya çağırdı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un Erdoğan ile görüşmesinde, Fransa’nın Türkiye ile özellikle terörle mücadele ve bölgesel krizlerdeki ortaklığının stratejik önemine değinerek, sivillerin insani yardıma tam erişiminin sağlanması ve önceliğinin tamamen Fransa için ulusal güvenlik sorunu olan DEAŞ’a karşı müdahaleye verilmesi gerektiğinin altını çizdiği belirtildi.

Açıklamada, “Rusya, İran ve Türkiye’nin müdahalesi bağlamında, mevcut durumdaki kötüleşme ve gerilimdeki artış dikkate alındığında Fransa Cumhurbaşkanı, bölgede faaliyet gösteren tüm oyuncuları Suriye genelindeki ateşkese daha sıkı uymaya ve uzun vadeli politik çözümler aramaya çağırdı. Bu temelde Macron, önümüzdeki günlerde Suriye konusunda derin ve yoğun görüş alış verişini sürdürmeyi diledi. Ayrıca Kıbrıs ve Ege Denizi’ndeki durum hakkında Türkiye ile yakın diyaloğu sürdürme isteğini de dile getirdi” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Erdoğan da, Afrin konusunda yapılan ‘temelsiz açıklamalardan’ duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, Suriye’deki askeri operasyonun ‘Türk ulusal güvenliğine karşı tehditlerin kaldırılması ve bölgenin güvenliğini sağlama’ amacıyla yürütüldüğünü vurguladı.