Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron ile Trump’ın Beyaz Saray’a diktiği fidan nasıl kayboldu? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz hafta Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, ABD ile Fransa arasındaki dostluğu simgeleyen meşe fidanını Donald Trump ile birlikte Beyaz Saray’ın bahçesine ekmişti.

Ancak Macron’un hediyesi olan meşe fidanı birkaç saat sonra ortadan kayboldu. Bölgeye giden fotoğrafçılar ağacın bulunduğu bölgenin sarı bir çimenle kapatılmış halinden başka bir şeyi göremedi.

Macron’un ABD Başkanı Donald Trump’a hediye ettiği meşe fidanının, Birinci Dünya Savaşı esnasında, Fransa’nın kuzeydoğusunda 2 bin ABD askerinin hayatını kaybettiği Belleau Wood Savaşı’nın yaşandığı bölgeden getirildiği belirtilmişti.

Akibeti merak konusu olan meşe fidanı hakkında Fransa ve ABD’den açıklama geldi.

Beyaz Saray ve Elysse Sarayı tarafından yapılan açıklamada, fidanın parazit taşıdığı ve diğer bitkilere bulaştırmaması için geçici bir süre için karantinaya alındığı belirtildi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise fidanın gerekli kontrollerden geçtikten sonra yeniden aynı yere dikilmesinin beklendiği belirtilerek, “Endişelenecek bir şey yok” ifadesi yer aldı.