Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: Ortadoğu’daki istikrarsızlık konusunda endişeliyim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün, ABD’li mevkidaşı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Ortadoğu’daki son durum ve ticari zorlukları ele aldı.

“Ortadoğu’daki istikrarsızlık konusunda çok endişeliyim”

Elysee Sarayı’nın bildirdiğine göre, Macron telefon görüşmesinde Trump’a, “Ortadoğu’daki istikrarsızlık konusunda çok endişeliyim” dedi.

ABD’nin geçtiğimiz salı günü aldığı İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra, Fransa ve Avrupa müttefikleri anlaşmaya devam edeceklerini açıklarken, İran da Avrupalı şirketlerin Tahran ile çalışmaya devam ettiği sürece, ülkesinin taahhütlerini yerine getireceğini belirtti.

Avrupalılar ve yabancı kurumlar da dahil olmak üzere İran ile ticari ilişkileri olan şirketlere yaptırım uygulamakla tehdit eden ABD arasında müzakerelerin zora girmesi bekleniyor.

“Artık başkalarının bizim adımıza karar vermesine izin veremeyiz”

Avrupalılar, son günlerde bu tarz tehditlere itiraz ederken, Macron, “Artık başkalarının bizim adımıza karar vermesine izin veremeyiz” diye konuştu.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD dışında, nükleer anlaşmaya imza atan bütün ülkeleri içeren diplomatik bir tura başladı.

Zarif, Pekin ve Moskova’dan sonra bu hafta sonu Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin yanı sıra Alman, Fransız ve İngiliz mevkidaşları ile görüşmek üzere Brüksel’e gidiyor.