Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, Paris ve Ankara arasındaki gergin atmosferi yumuşatmaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından Salı günü yapılan açıklamalarda ‘Afrin’in işgal operasyonuna dönüşmemesi gerektiğinin’ ifade edilmesinin ardından, Paris ve Ankara arasındaki tartışmalar alevlendi. Daha önce yaşanan olaylarda olduğu gibi, Türk yetkililer, Paris’e sert bir şekilde tepki gösterdi.

“Afrin operasyonu ile ilgili hiçbir ülke bize ders veremez”

En sert tepkiyi gösterenlerden biri olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Afrin operasyonu ile ilgili Fransa veya başka hiçbir ülke bize ders veremez. Amacın ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Fransa Dışişleri Bakanı’na ben bilgi verdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron ile telefonda görüşüp gerekli bilgiyi verdi. Maalesef bu Avrupalılar çifte standart politikası yürütüyor. Yüzümüze karşı konuştuklarında, haklısınız, meşru müdafaa hakkınız önemli diyor, sonra arkadan değişik konuşmalar yapıyorlar” diye konuştu.

Fransa’nın sömürgecilik tarihine de değinen Çavuşoğlu, “Biz Fransa değiliz ki, gidip Cezayir’i işgal edelim” diyerek tepkisini gösterdi.

Fransız Kuvvetleri 1832’de Cezayir’i işgal ederek, 1962’deki Bağımsızlık Savaşı bitene kadar orada kaldı. Paris, yüzbinlerce Cezayirlinin ölümüne neden olan bu kanlı tarihi sayfayı tersine çevirmek için hiç özür dilemedi.

“Tamamen sakat bir düşünce”

Başbakan Binali Yıldırım da, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Afrin operasyonu üzerine yaptığı değerlendirmelere tepki göstererek, “Tamamen sakat bir düşünce. Türkiye’nin katiyen bir işgal mantığı içerisinde hareket etmediğini bütün dünya biliyor, bilmelidir” dedi.

Macron gerginliği gidermek istiyor

Ancak Fransa Cumhurbaşkanı, Tunus ziyaretinin ardından havalimanında düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki gerginliği gidermeye yönelik bazı açıklamalar yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının kendisine güven verdiğini belirten Macron, operasyonun sınırı güvence altına alma amacı taşıdığını, Türkiye’nin bugün bulunduğu noktadan daha ileri gitmeyi veya bölgede uzun süre kalmayı hedeflemediğini söyledi.

“Afrin’de yaşayan sivillerin güvenliği nedeniyle endişeliyiz”

Fakat Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Afrin’e müdahale konusundaki endişelerini bir kez daha dile getirerek, Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin’de yaşayan sivillerin güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle endişe duyduklarını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Fransa, Türkiye’nin Afrin’deki müdahalesiyle ilgili endişelerini bir kez daha hatırlatıyor. Bu müdahale, Türkiye’nin kendi güvenliğiyle ilgili meşru çekinceleri nedeniyle haklı gösterilebilse de, Suriye halkının insani durumunu kötüleştirmemelidir” ifadelerine yer verildi.

Fransa, Türkiye’deki insan haklarına saygı ve ihlal konularına da değindi

Bununla birlikte, Fransa’dan Türkiye’ye yöneltilen söylemler, Türkiye’deki insan haklarına saygı ve ihlal konularına da odaklanıyor.

Paris, ‘Büyükada davasında’ yargılanan ve hakkında tahliye kararı verilen Taner Kılıç’ın, bir gün sonra tekrar tutuklanması üzerine derin kaygı duyduğunu ifade etti.

Fransa, Türkiye’yi insan hakları ve temel özgürlükler konusunda, Avrupa ve uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermeye ‘tekrar’ çağırdı.

Kılıç, içlerinde Alman ve İsveçli aktivistlerin de olduğu 10 kişiyle birlikte, Fethullah Gülen hareketine üye olmakla suçlandıkları ‘Büyükada davasında’ yargılanıyor.