Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına dair elimizde kanıt var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına dair ellerinde kanıt bulunduğunu ve kendi tercih ettikleri bir zamanda karşılık vermekle ilgili karar alacaklarını belirtti.

TF1 kanalına konuşan Macron, “Geçen hafta Beşar Esad rejimi tarafından kimyasal silahlardan klorin gazının kullanıldığına dair kanıtımız var” diyerek gerekli araştırmaların yapılmasının ardından Suriye’ye saldırıp saldırmayacaklarına karar vereceğini dile getirdi.

“En yararlı ve etkili zaman geldiğinde, karşılık vermekle ilgili kararlarımızı alacağız” ifadelerini kullanan Macron, Fransa’nın bölgede gerginliğe veya bölgesel istikrara zarar verecek herhangi bir şeye hiçbir şekilde izin vermeyeceklerine de işaret etti.

Suriye’de kadın ve çocukların çok kötü şartlarda nefessiz kalarak öldüklerini gördüğünü belirten Macron, “Suriye’de uluslararası hukuka riayet edilmesini sağlamamız gerekir.” dedi. Bölgede istikrarın sağlanması gerektiğine de dikkati çeken Macron, Fransa’nın bölgede gerilimin artmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

“Suriye’de tüm azınlıkların temsil edildiği özgür bir rejim ve bir siyasi geçişin hazırlanması gerektiğini” kaydeden Macron, bölgeye istikrar ve barışın ancak bu şekilde geleceğini belirtti.

Almanya olası askeri harekatlara katılmayacak

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’deki kimyasal silahların imhasının tümüyle gerçekleşmediğini söyleyerek, Suriye’deki kimyasal silah saldırıların devam etmesine dikkat çekerek “Suriye rejiminin hala bir kimyasal silah stoğuna sahip olduğunu açıkça görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkel, “Şu ana kadar alınmış bir karar olmadığını vurgulamak isterim. Fakat Almanya olası askeri harekatlara katılmayacak. Ancak kimyasal silah kullanımının kabul edilemeyeceği sinyalini vermek için de her türlü çabayı harcayacak” dedi.

May ABD’nin olası saldırısına destek aramak için kabinesini topladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD’nin önderliğindeki Irak işgaline müdahalesi nedeniyle ülkede yaşanan ihtilafa rağmen, ABD’nin Suriye’ye karşı olası eylemine destek verme konusunu görüşmek üzere dün kabinesini topladı.

İngiltere Blair hükümeti döneminde ABD’nin Irak işgaline aktif destek vermiş, daha sonra Irak’ın nükleer ve kimyasal silah kapasitesi ile ilgili olarak parlamentoyu yanıltmak ve ABD’ye, destek için parlamentoya başvurmadan önce söz vermekle suçlanmıştı. Blair, Irak işgalindeki rolü nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Trump’ın ‘füzeler geliyor’ uyarısı ve Macron’un Suriye’yi vurmayı düşünmesi ile May’in acil toplantıya çağırdığı bakanlar kurulunda, Duma’da düzenlenen kimyasal saldırıya tepki olarak ABD’nin Suriye’ye karşı gerçekleştirmesi olası olan askeri harekata katılmak için destek arayacağı ifade edildi.

“Bu saldırı karşılıksız bırakılamaz”

Bazı milletvekilleri Suriye’deki karmaşık çatışmaya girme konusundaki kaygısını dile getirseler de, May yaptığı son açıklamada, tüm göstergelerin Suriye’deki kimyasal silah saldırısından Esed rejiminin sorumlu olduğunu gösterdiğini söyleyerek, “Bu saldırı karşılıksız bırakılamaz. Cumartesi günü Duma’da meydana gelen kimyasal silah saldırısı şoke edici ve barbarca bir eylemdir. Kimyasal silahların kullanılmasına, karşı çıkmak şarttır. Sorumluların hesap vermesi için en yakın müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz” demişti.