Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’dan Afrika ve Avrupa’ya ‘göç krizi’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Nijerya temasları sürüyor.

Fransız Cumhurbaşkanı özellikle göç dosyası ile ilgili herkes için yararlı çözümler bulmak için Afrika ve Avrupa’ya çağrıda bulundu.

Bu ülkedeki ikinci gününde 300 genç yatırımcıya konuşma yapan Macron’un gündeminde göç konusu vardı.

Macron’dan Afrika ve Avrupa’ya ‘ortak kader ‘ vurgusu

İki kıtanın “ortak bir kader” ile bağlı olduğunu söyleyen Macron, Avrupa Birliği’nin (AB) yaşadığı ve uzun vadede çözülmesi gereken mevcut göç krizi vizyonunu Afrika’da açıkladı.

Macron, “Kısa vadede duygulara direnmek zorundayız ve Afrika hükümetleriyle birlikte çalışmalıyız” dedi. Ayrıca “sürdürülebilir tepkinin, Senegal, Fildişi Sahili ve Nijerya gibi Afrika ülkelerinde daha iyi bir gelecek inşa etmek için olduğunu” kaydetti.

“Göçün sebebi, ekonomik fırsat eksikliği”

Macron, fırsat eşitsizliğine de vurgu yaptı ve gençlerin, ekonomik fırsatların yokluğu nedeniyle bu ülkelerden göç ettiklerini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa’nın bütün göçmenleri karşılayamayacağını vurgulayarak, “Başarıya ulaşmak için Afrikalılara ihtiyacımız var” dedi.

Macron gazetecilere verdiği bir demeçte, “Transit devletlerin sınırlarını korumalarına yardımcı olarak ortak sınırlarımızı daha iyi korumak adına aldığımız kısmi güvenlik ve siyasi kararlar var” açıklamasında bulundu.

Macron’dan uyarılar

Macron, bir kadının yedi ya da sekiz çocuk doğurduğu ülkelere demografik kısıtlamalar getirme ve Sahel bölgesinde aktif olan teröristlerle yakın ilişkili tüm kaçakçılar ile mücadele etme zorunluluklarını yineledi.

Uluslararası Fransa Radyosu (RFI) ve France 24 ile yaptığı bir röportajda, “Bir ülke, fakirse ve kadınların yedi ya da sekiz çocuk doğurduğu bir demografik patlamaya sahipse, yoksulluktan kurtulması asla mümkün olmayacaktır. Özellikle de zenginlik konsantrasyonu iyi olmadığından yüzde 5 veya 6 oranında bir büyüme oranına sahip olsanız bile, yoksulluğun içinden çıkamayacaksınız” dedi.

Macron son olarak da kıtada gündeme getirilebilecek eleştirilere rağmen görevine ve tutumuna olan bağlılığını vurguladı.