Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’dan ‘iklim değişikliği finansmanını’ arttırma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, küresel ısınmaya karşı mücadele çabalarını hızlandırmak ve yoksul ülkeleri iklim değişikliğinin etkileri ile mücadelesinde desteklemek amacıyla zengin ülkeler ve küresel şirketlere ‘iklim değişikliği finansmanını’ arttırma çağrısında bulundu.

BM İklim Değişikliği Anlaşması’nın ikinci yıldönümünde, anlaşmanın ilk imzalandığı yer olan Paris’te, bugün Macron’un ev sahipliğinde, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler ortaklığında, ‘Tek Gezegen Zirvesi’ düzenleniyor.

Macron, Trump’ın kararını sert şekilde eleştirmişti

ABD’nin bu yılın başlarında Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesini eleştiren Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın anlaşmadan geri çekilmesini ‘çok düşmanca’ olarak nitelendirmişti.

Macron, Paris İklim Anlaşması’nın ikinci yıldönümünü kutlamak ve iklim değişikliğine yatırım yapmanın yollarını önermek için yaptığı zirve toplantısında, CBS News’e açıklamalarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Hareket etmemeye karar verirsek, üretim, yatırım veya tasarruf yolumuzu değiştirmezsek, milyarlarca mağdurun sorumluluğunu taşırız” ifadelerini kullandı.

Trump’ın fikrini değiştireceğine ve anlaşmaya geri döneceğine inandığını dile getiren Macron, onu tekrar karşılamaktan memnun olacağını söyledi. Macron, “ Ancak, Fransa, çok taraflı anlaşmanın şartlarını yeniden müzakere etmeye hazır değil” şeklinde konuştu.

Fransa 18 uluslararası çevre bilimcisini belirledi

Fransa, ABD’nin İklim değişikliği konulu Paris Sözleşmesinin geri çekilmesine yanıt olarak, bu konuda araştırma fırsatlarından yararlanmak isteyen 18 uluslararası çevre bilimcisini belirledi.

ABD’den 13 kişinin dahil olduğu 18 çevre bilimcisi, Fransız araştırma kurumlarında uzun süre çalışıp, Fransa’da ikamet edebilecek.

Projede, iklim değişikliğinin canlı organizmalar üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapılarak, fosil yakıtların kullanımını azaltılması için araştırmalar geliştirilecek.

Zirveye 50 dünya lideri katılacak

Paris’te düzenlenen , ‘Tek Gezegen Zirvesi’ne Meksika, Çad, Madagaskar ve Peru gibi iklim değişikliğinden büyük zarar gören ülkelerin liderleri dahil, yaklaşık 50 dünya lideri katılıyor.