Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’dan Putin’e: Nükleer anlaşmanın değişmesi gerekir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, başta İran’ın nükleer anlaşması olmak üzere çeşitli konulardaki işbirliği için iki ülke arasındaki iletişimin canlı tutulması gerektiğine vurgu yapıldı.

İkili arasındaki görüşmede İran’la yapılan nükleer anlaşmanın korunması gerektiğinin altı çizilirken, Macron Rus mevkidaşına nükleer anlaşmayı “Balistik füze programı, Tahran’ın bölgesel politikalarını ve 2025’ten sonra da İran’ın nükleer faaliyetlerini izleyecek” şekilde genişletmek (değiştirmek) için 3 Avrupalı Devletin (Fransa, İngiltere, Almanya) yaptığı planı anlattı.

Kremlin’in açıklaması iki liderin İran’la yapılan nükleer anlaşmanın korunması gerektiğine yaptıkları vurguya işaret edildi. Açıklamada ek olarak Macron’un, Washington’daki temasları kapsamında ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeleri de Rus liderle birlikte değerlendirdiği belirtildi.

Rus basını tarafından Fransız Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, Macron’un Rus mevkidaşına başta İran’la yapılan nükleer anlaşma olmak üzere Ortadoğu’daki önemli pozisyonlar için işbirliği teklif ettiği iddia edildi. Ayrıca Fransız kaynaklarda, 2025’ten sonra da İran’ın nükleer faaliyetlerini izlemeyi sağlayacak mekanizmaları güvence altına alabilmek için Rusya ve BMGK daimi üyeleriyle sağlam ilişkilerin korunması gerektiğine işaret edildi. İkili görüşmede Tahran’ın balistik füze programının yanı sıra İran’ın Yemen Suriye başta olmak üzere bölgedeki politikalarının görüşüldüğü kaydedildi.

Rus ve Fransız kaynaklara göre iki liderin, Macron’un 24 ve 25 Mayıs Rusya ziyareti öncesi bölgeye dair dosyaların daha detaylı bir şekilde alınması için görüşmelerin daha sıkı yapılması noktasında anlaştıkları kaydedildi. Moskova ve Paris’ten bölgesel ve uluslararası konularda işbirliğinin artırılması yönünde ortak mesajlar verildi.

Rus basını Macron’un görüşme sonrası Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesaja yer verdi. Macron Twitter hesabından şunları yazdı:
“Vladimir Putin ile yaptığım telefon görüşmesinde son gelişmeleri değerlendirdik. İran’ın asla nükleer silah edilmemesi gerekir. Zira bölgenin Uluslararası güvenlik buna dayanmaktadır. Suriye’de adil barışı tesis etmek için uğraştığımız gibi bu konu üzerinde de çalışıyoruz”