Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’dan Suriye Muhalefetinin Cenevre’deki tavrına övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda muhalefet heyetini ağırladıktan sonra Cenevre görüşmeleri sırasında Suriyeli muhaliflerin yapıcı davranışlarına övgüde bulundu.

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın yardımcısı Remzi İzzeddin Remzi Suriye hükümet heyetin önümüzdeki hafta Viyana’daki barış görüşmelerine katılacağını söyledi.

Elysee tarafından yayınlanan bir bildiride Cumhurbaşkanı Macron, Suriyeli muhaliflerden oluşan Müzakere Yüksek Komisyonu’nun çalışmalarına övgüde bulunurken Fransa’nın Suriye muhalefetine verdiği desteği tekrarladı.

Yayınlanan bildiriye göre Macron, Cenevre görüşmeleri sırasında Suriyeli muhaliflerin yapıcı davranışlarına övgüde bulundu, bir sonraki müzakere turunda çabalarını sürdürmeleri konusunda muhalefeti teşvik etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Nasr Hariri başkanlığında Suriye muhalefetinden bir heyet karşıladı. Elysee bildirisinde “Birleşmiş Milletler himayesinde Fransa, Suriye’de kapsamlı bir siyasi geçiş yolunda ilgili ülkelerle mümkün olan her şeyi yapmaya devam edecek” dedi.

Birleşmiş Milletler dün yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta, savaşı sona erdirme yolları hakkında Rus konferansından bir gün önce Viyana’da Suriye konusunda yeni bir barış görüşmeleri düzenleneceğini söyledi.

Görüşmeler 25-26 Ocak tarihlerinde Viyana’da yapılacak. Aynı ayın 29 ve 30’unda Rusya’nın öncülüğünde Soçi’de yaklaşık 7 yıldır sürmekte olan Suriye savaşına çözüm bulmak için Suriye Ulusal Diyalog Kongresi düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler kaynakları Mistura’nın, “temsilcilerin Viyana’ya gelmeleri bekleniyor ve onunla birlikte maddi imkanlara hazırlanıyor” dediğini aktardı.

“Suriye Ulusal İttifakı” muhalefetine göre, Hariri, önümüzdeki hafta Avusturya’nın başkenti Viyana’da gelecek tur görüşmelere hazırlanmak için Hariri’nin Macron ile cesedin Avrupa turunda buluşmasını sağladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasr Hariri, Macron’la yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek olan bir sonraki müzakere turuna hazırlandığını söyledi.

Hariri, Macron’la yaptığı görüşmede “Komisyon, Cenevre Bildirgesi ve 2254 nolu kararına göre Suriye’deki gerçek siyasi geçişe ulaşmak ve uluslararası kararlar almak için çaba gösterdiğini” vurguladı.

Açıklamaya göre, “Rusya, Soçi Konferansı dahil olmak üzere Suriye’de bir çözüm bulunması için tüm uluslararası girişimlere karşı durduğunu ve ön koşulların belirlenmesinin ve şehirlerin ve kasabaların bombalanmasının politik süreci baltaladığı ve ilerlemesini engellediğini” ifade etti.

Hariri, “Rusya, Kazakistan’ın başkenti Astana’da daha önce yapılan görüşmelerde elde edemediği şeyleri gerçekleştirmek için bir konferans düzenleyecek” açıklamasında bulundu. Heyet, İtalya’nın Dışişleri Bakanı Angelino Alfano ile Roma’da, Berlin’e giderken bir araya geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin Cenevre’deki devam eden siyasi sürece verdiği desteği yineledi.

Şam heyeti Viyana görüşmelerine katıldı

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın yardımcısı Remzi İzzettin Remzi , Suriye hükümetinin önümüzdeki hafta Viyana’da gerçekleştireceği BM gözetimindeki görüşmelere katılacağını açıkladı. Remzi, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın da toplantıya katılma niyeti olduğunu bildirdi.

Remzi, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ile görüşmesi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Viyana’nın başarısı kesinlikle Soçi için bir başarıdır” dedi.

Görüşmelerin ardından, Rusya’nın Suriye sorununu çözmek için İran ve Türkiye ile işbirliği yapmak için yürüttüğü çabaların bir parçası olarak, bu ayın sonunda Soçi’de Suriye hükümet temsilcileri ile muhalefet arasında bir diyalog izlenecek.

Remzi, Soçi konferansıyla ilgili soruları cevapladı: “Bence, Soçi’de ele alınması gereken en önemli konunu yeni anayasanın hazırlanması konusudur” dedi. Remzi, muhalefeti desteklemek için Şam ve Ankara müttefikleri olan Moskova ve Tahran’ın himayesinde yapılan görüşmelere atıfta bulunarak, “Astana’da olduğu gibi iki tarafın biraraya gelmesi konusunda oldukça ısrarlıyız. Bu da Suriye’deki gerginliğin azalmasına yol açacaktır” dedi.