Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’dan Trump’a yanıt: Müttefikler arasında saygı zorunludur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris/ Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine ve ülkesine yönelttiği eleştirilere ilişkin, “Müttefiklerin birbirine saygı duyması gerek” açıklamasında yaptı.

Macron, Charles de Gaulle uçak gemisinde gerçekleştirilen TF1 canlı yayın programına katılarak Trump’ın kendisine ve ülkesine yönelttiği eleştirilere şöyle yanıt verdi; “ABD bizim tarihi müttefikimiz ve öyle olmaya devam edecek ancak müttefik olmak, birbirine saygı duymayı gerektiriyor. Geri kalanı duymak istemiyorum. Fransızların benden tweetlere yanıt vermememi ve bu önemli tarihi ilişkileri sürdürmemi istediklerini düşünüyorum.”

Paris’te Birinci Dünya Savaşı ateşkesinin yüzüncü yılını anma etkinliklerine katılan Trump, ziyaretin ardından geçtiğimiz Salı günü Fransa ve Macron’a sert eleştirilerde bulunmuştu.

“Gelmeseydik Almanca öğreniyordunuz”

Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda “Macron, Avrupa’yı ABD, Çin ve Rusya’dan korumak için kendi ordusunu kurmayı öneriyor. Fakat Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda olan Almanya’ydı. Bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD gelmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı. Bedelini ya NATO’ya ödersiniz ya da ödemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Macron, bu tweetlere doğrudan yanıt vermeyerek, “Gereken her şeyi söyledim. Trump, Amerika siyaseti yapıyor, bunu yapmasına izin veriyorum” dedi.

Çekişmeye girmekten kaçınan Macron, “ABD Başkanı ile Twitter üzerinden bir çekişmeye girmek istemiyorum” şeklinde konuştu.

ABD ile Fransa’nın her gün en önemli sorunlardan biri olan terörle birlikte mücadele ettiklerini ifade eden Macron, “Suriye veya Afrika olsun, askerlerimiz her gün birlikte çalışıyor ve yaşamlarını birlikte geçiriyorlar” dedi.

Macron, Avrupa Ordusu kurma önerisini tekrarladı

Öte yandan Macron bir Avrupa Ordusu kurma önerisini yineledi. Macron ” ABD bizim tarihi müttefikimiz ve öyle olmaya devam edecek ancak müttefik olmak, bağımlısı olmak değildir. Onlara bağımlı olmamamız gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Macron, CNN ile yaptığı röportajda, ABD’nin silahlarını veya sanayisinden gelen diğer malzemeleri satın almak için Avrupa ülkelerinin savunma bütçelerini artırmayı reddettiğini söylemişti.