Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’un eleştirileri Fransız Genelkurmay Başkanı’nı istifa ettirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers’ın, bir hafta önce Macron’un askeri bütçe konusunda kendisini eleştirmesinden sonra, bugün görevinden istifa ettiği açıklandı.

Villiers Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı yazılı açıklamada, “Mevcut durumda, bugün ve yarın Fransa’yı ve Fransızları korumak için bu askeri modelin sürekliliğinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Bu durumda, sorumluluk istifamı kabul eden Cumhurbaşkanının omuzlarında” dedi.

Genelkurmay Başkanı, Macron kendisini özellikle askeri bütçedeki kesintiler konusunda defalarca uyarsa da, görevde kalmıştı.

Villers, 3.5 yıldır Genelkurmay Başkanı görevinde olduğunu hatırlatarak, “Fransa ve Avrupa’yı çevreleyen tehditler arasında, ordumuzun görevleri sürekli artıyor ve gerekli araçlarla bunları uygulamak için bütçeler arasında orantının korunması gerekiyor.” dedi.

Villers, her zaman siyasi güçle sağlam ilişkileri olduğunun ve ona karşı büyük saygı duyduğunu, açık veya kapalı toplantılarda bunu defalarca dile getirdiğinin de altını çizdi.