Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’un Fransız Guyanası ziyareti çatışmalara sahne oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’na dün yaptığı ziyaret esnasında, güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Polis, biber gazı ve şiddet kullanarak protestocuları püskürttü. Bir polisin yaralandığı olay sonrası 5 kişi tutuklandı.

Fransız basınında, protestocuların maske taktığı ve molotof kokteyli fırlattıkları bilgisi yer aldı.

Macron’un artan işsizlik nedeniyle protesto edildiği belirtildi. Fransız Guyanası’nda işsizliğin yüzde 23’e çıkmasının gerilimi artırdığına dikkat çekildi.

Fransız Guyanası’nda yaşayanlar halkın ihmal edilerek sadece bölgedeki uzay projelerine yoğunlaşıldığı görüşünde.

Macron ise protestolar hakkında “Buraya vaatlerde bulunmaya veya hediye dağıtmaya gelmedim. Guyana’daki insanlar da çocuk değil” yorumunda bulundu.

Sayıları bini aşan protestocular, Mart ve Nisan aylarındaki gösterilerin ardından bir önceki hükümetle imzalanan anlaşmalara saygı duyulmasını istediler.

Protestocular, Macron’la görüşme yapmayı talep ettikten sonra yönetim merkezine gitti. Kendilerine Cuma sabahı toplantı yapılabileceği iletildi ancak Perşembe akşamı görüşmekte ısrarcı olan göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandı.

Paris’ten 7.000 km uzaklıktaki Guyana, Surinam ile Brezilya arasında yer alıyor. 83.000 kilometre karelik bir alanı olan bölgede 254 bin kişi yaşıyor. Bölgede, uzay üssünün yer aldığı alanın dışında su ve elektrik bulunmuyor.