Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron’un popülaritesi artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yapılan son anketler, çarşamba günü 40. yaşını kutlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un popülaritesinin artmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Elysee Sarayı’nda göreve başlamasının üzerinden yedi ay geçen Macron’a ilişkin yapılan ve Udocsa Merkezi tarafından dün yayınlanan son anket Fransa Cumhurbaşkanı’nın Napolyon’dan bu yana popülaritesi en fazla olan genç Fransız siyasetçi olduğunu ortaya koydu.

Ankete göre Fransızların yüzde 54’ü Emmanuel Macron’un “cumhuriyetin iyi cumhurbaşkanı” olduğuna inanıyor. Yüzde 46’sı ise Fransız Basın Ajansı’nın da kısa süre önce raporladığı bir önceki aylık ankete göre dokuz puanlık bir artışla bunun tersini savunuyor.

Merkez bunu eşi görülmemiş başarı olduğuna işaret ederek Macron’un yaz sonunda popülaritesini kaybetmesine rağmen bunu hızla geri kazanabilen ilk lider olduğuna dikkat çekti. Siyasi analist Pascal Perino, genç Cumhurbaşkanı için “Daha önce hiç görmediğimiz çoğunluğun güvenini kazandı” yorumunu yaptı.

Yapılan yorumlar Macron’un uluslararası düzeyde, Avrupa’da ve Orta Doğu’da adımlarına hız verdiği ve Donald Trump, Angela Merkel gibi liderlerin boşluğunu doldurduğu yönünde.

Fransızlar, Mayıs ayında Macron’un peşinden gitti. Jean Joris Vakfı kamuoyu uzmanı Clue Moran, “İnsanlar ulusal düzeyde taahhütlerini yerine getirenleri kabul ediyorlar. Macron, kampanyasında taahhüt ettiği şeyleri yapıyor” dedi.

Macron ise yaptığı açıklamalarda sıklıkla kendi kuşağıyla zevklerinin uyuşmadığını belirtiyor. Son açıklamasında 92 yaşında ölen Jean d’Ormesson’ın yazılarının yanı sıra ölümünden sonra Johnny Hallyday’in şarkılarına hayran olduğunu belirtti. Kamuoyu araştırmaları da Fransız siyasetçinin popülaritesinin 65 yaşın üzerindeki kesimde en yüksek oranda olduğuna işaret ediyor.