Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Madrid yönetimi Katalanlara yeni bir özerklik sistemi önerdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’da Katalan krizi büyüyor. Ayrılıkçılar, Sanchez’e verdikleri desteği geri çekmekle tehdit ederken kendi geleceklerine karar vermek için referandum yapılmasını talep ediyor. Sanchez’in çözüme yönelik açıklamaları ise Madrid siyasetinde tartışmalara neden oluyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, seçim sandıklarına gitmenin Katalan krizinin sonlanması için tek çıkar yol olduğunu söyledi. Sanchez söz konusu açıklamaları Katalonya ve Bask bölgelerindeki bölgesel partilerin desteklediği hükümetinin programını sunduğu parlamento oturumunda yaptı.

Sanchez, Katalonya’da yapılması planlanan seçimlerin ayrılıkçı partilerin talep ettiği ‘kendi kaderini tayin hakkı’ ile ilgili olmayacağını, aksine bütün siyasi partilerin ve güçlerin görüş birliğiyle ulaşılan yeni bir özerklik sisteminin kabulüne ilişkin olacağını ifade etti. Sağ ve merkez partiler hükümeti sert bir şekilde eleştirirken ayrılıkçı partiler ‘kendi kaderini tayin’ hakkında ilerleme olmaması durumunda Sanchez’e verdiği destekleri geri çekmekle tehdit etti. Halk Partisi, Başbakan’ı iktidara gelmesi karşılığında ayrılıkçılara taviz vermekle suçladı. Görevinde kalmak için şantajlara boyun eğmeye devam etmemesi konusunda Sanchez’i uyardı.

Sanchez ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Katalonya’daki krize çözüm bulmak hükümetin başlıca hedefleri arasında yer alıyor. Bu hedefe ulaşmanın tek yolu özerk hükümet için yeni bir yasal çerçeve üzerinde anlaşmaya varmak amacıyla diyalogu sürdürmektir. Bu yolun kolay olmayacağını ve her yönden kararlılık ve cömertlik gerektireceğini biliyorum.”

Sanchez, politik güçlere kendi kendini yönetme gücü veren yeni bir sistem üzerinde anlaşmaya varmayı ve özellikle yaklaşan maddi kriz için ayrılan değil, birleşen noktalardan hareket etmeyi teklif etti. Ayrılıkçı partiler önkoşul olarak Katalonya’da kendi kaderini tayin hakkı için referandum talep ediyor. Sanchez’in önerilerine cevap vermeyen ayrılıkçı partiler, hükümetin Katalonya’nın kendi kaderini belirleme konusundaki referandumun reddedilmesi durumunda meydana gelecek sonuçlara dair uyarıda bulundu. Katalonya Cumhuriyetçi Sol Partisi Sözcüsü, merkezi hükümetin geçen yıl olduğu gibi tutumunda ısrar etmesi durumunda ayrılıkçı güçlerin sivil ayaklanmaya başvurabilecekleri uyarısında bulundu. “Hükümete verdiğimiz destek, kendi kaderini belirlemeye doğru ilerlemeye devam ediyor. Fakat bu adımların bizi aldatmaya yönelik olduğu ortaya çıkarsa desteğimizi geri çekeceğiz” ifadesini kullandı. Ayrıca hükümet, Alman yargısının Katalonya Özerk Yönetimi’nin eski başkanı Carles Puigdemont’u isyanla değil, kamu fonlarının kötüye kullanmakla suçlamasından sonra gözaltına alınan bağımsızlık liderlerinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Merkez partiler, Sanchez’in göreve gelmesinden, bölgesel hükümetle diyalog kapıları açılmasından ve tutuklanan liderlerin Barcelona’da bir hapishaneye nakledilmesinden sonra Sanchez’in ayrılıkçı blokta işaretlerini göstermeye başlayan çatlaklar üzerindeki Katalan krizini sona erdirmek için bir planı olduğu görüşünde.

Katalan Cumhuriyeti ilanı ve bağımsızlık talebi konularını bir arada toplayan partilerin aşırı sağ ve aşırı soldan sivil ve siyasi güçlerin rejim karşıtı, ırkçı ve anarşist örgütlere kadar değişen, sosyal ve ideolojik yönlerden çelişkilerinin olduğu biliniyor. Geçtiğimiz 40 yıl süresince belediye ve parlamento seçimleri söz konusu parti ve güçlerin arasındaki düşmanlıklara sahne oldu. Fakat geçen yıl polis ve göstericiler arasında çatışmalar gerçekleşti. Katalan krizi patlak verdi.

Halk Partisi, Madrid’deki hükümete geldiğinde Katalonya’da ayrılıkçı harekete verilen halk desteğinin bölgedeki toplam nüfusun yüzde 30’unu geçmiyordu.

Ancak daha fazla mali ve idari güç konusunda bölgesel hükümetle diyalogu reddeden sağcı merkezi hükümet tarafından izlenen politikalar ve geçen ekim ayında patlak veren çatışmalar ayrılıkçı partilere verilen desteğin yüzde 50’nin üzerine çıkmasına neden oldu.