Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro, seçimlere yoğun bir katılım bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, özellikle seçimlerle ilgili son haftalarda üst üste yapılan ikinci değişikliğin ardından Mayıs ayında yapılması planlanan başkanlık seçimlerine yoğun bir katılım bekliyor.

Muhalefetten boykot çağrısı

Venezuela muhalefeti, kendi adına seçim süreci ile ilgili hayal kırıklığını dile getirirken, tüm Venezuelalılara, özellikle Kolombiya, ABD ve Lima Grubu’ndaki (14 Latin Amerika ülkesi) ülkeler gibi bölgedeki devletlerin seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladıklarına işaret ederek, meşruluğundan şüphe edilen seçimleri boykot çağrısında bulundu.

Ülkesini, Amerikan emperyalizmine bağlı Latin Amerika ülkelerinin politikalarına karşı bir ülke olarak nitelendiren Venezuela Devlet Başkanı Maduro, seçimlere yoğun bir katılım olmasını beklediğini açıkladı.

Başkanlık seçimleri 20 Mayıs’a ertelendi

Mevcut Sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ekonomik kriz ve uluslararası eleştirilere rağmen yeni bir dönem daha arayışını sürdürürken, Venezuela’da bir sonraki başkanlık seçimleri 20 Mayıs’a ertelendi.

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi, Maduro hükümeti ve bazı muhalefet partileri arasında imzalanan bir anlaşmaya dayanarak 22 Nisan’daki seçimleri ertelediğini açıklamıştı.

Demokratik Birlik için Yuvarlak Masa İttifakı (MUD) olarak bilinen muhalefet partileri koalisyonu, seçimlerin bir komedi oyunu olduğunu açıklayarak, Maduro’nun en güçlü rakipleri olan Leopoldo Lopez ve Henrique Capriles Radonski’nin adaylığının yasaklandığını ve Venezuela seçim organlarının çoğunun Maduro’nun elinde bir kukla olduğunu belirtti.

ABD’den yaptırımları artırmayı düşünüyor

Öte yandan Batılı ülkeler ve Venezuela’nın komşusu olan bazı Latin Amerika ülkeleri, Maduro hükümetini, seçimlerin yapıldığı haksız koşullar sebebiyle eleştirirken, ABD, OPEC üyesi olan Venezuela için hayati önem taşıyan petrol sektörüne daha fazla yaptırım uygulamayı düşünüyor.

Sürpriz bir hamlede, MUD saflarında yer alan muhalif lider Henri Falcon’dan geldi. Falcom, başkanlık yarışına adaylığını koyduğunu ilan etti. Lara eyaletinin eski valisi olan 56 yaşındaki Henri Falcon, arkasında MUD olmadan bile seçimleri kazanabileceğini vurgulayarak, sosyalistlerin egemenliği ve ülkedeki 5 yıllık çıkmaz sonucu yayılan hoşnutsuzluktan yararlanmak istediklerini söyledi.

Ancak Lopez ve Capriles destekçisi muhalifler, Falcon’u ‘hain’ olarak nitelendirerek, seçmenleri Maduro’yu soyutlamak için sandıkları boykot etmeye çağırdıklarını belirtti.

Seçim yarışına katılan adayların sayısı Falcon ile birlikte 3’e yükseldi. Maduro’nun Falcon dışındaki bir diğer rakibi 48 yaşındaki Papaz Javier Bertucci.

“Falcon, diktatörlük oyununa katılmanın cazibesine teslim oldu”

Ayrıca muhalif koalisyondan ‘Önce Adalet Partisi’nin önde gelen isimlerinden Juan Pablo Guanipa, yaptığı açıklamada, “Maalesef Falcon, diktatörlük oyununa katılmanın cazibesine teslim oldu” ifadelerini kullandı.

Venezüela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez ise yaptığı açıklamada, “Falcon ve diğer bazı hareketlerle perşembe günü yapılan anlaşma Venezuela’da rejime dair yapılan dış eleştirileri haksız çıkaran, uzlaştırıcı ruhun bir işaretidir” şeklinde konuştu.

Ulusal Seçim Konseyi Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Rodriguez, ülkesinin bütün dünya için demokratik bir model olduğuna işaret etti. Öte yandan Seçim Konseyi, yerel ve eyalet yasama organlarının seçimlerinin 20 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı.

Bakan Rodriguez, Başkan Maduro’nun seçimi her daim kazanacağını söyledi. Zira Maduro’nun pek çok muhalefet liderinin hapsedilmesi, sürgün edilmesi veya görevini bırakmasının ardından kazanması bekleniyor.

Öte yandan MUD tarafından yapılan açıklamada, şeffaflıktan yoksun olarak nitelendirilen başkanlık seçimlerinin boykot edileceği duyuruldu. Venezuelalı muhalif lider Leopoldo Lopez ise yaptığı açıklamada, bir askeri darbenin, Venezuela’ya demokrasinin geri getirilmesi konusunda çözüm olabileceğini belirtti. Lopez, birçok ülkenin seçimlere yol açan darbelere maruz kaldığını da sözlerine ekledi.