Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro, çalınan silahlardan ABD’yi sorumlu tuttu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dün, yaptığı açıklamada, Venezuela’da bir askeri birliğe düzenlenen saldırı ve birliğin silahlarının çalınması olayından ABD’yi sorumlu tuttu.

Maduro, devlet televizyonu tarafından canlı yayınlanan açıklamasında, Venezuela ve bölgedeki benzer olaylara işaret ederek, “Bütün bu saldırıların arkasında ABD var” dedi.

Salı günü, Venezuela Ulusal Muhafız Alayı’na bağlı bir birliğe düzenlenen saldırıda, 26 kalaşnikof ve 3 tabancanın çalındığı bilgisini veren Maduro, saldırının emrinin Miami’den verilmiş olabileceğini vurguladı.

Saldırı, Venezuela’nın kuzeyindeki Lagonita De La Montana kasabasında gerçekleşmişti.

Açıklamasında, saldırganlara ateş açılması emrini bizzat kendisinin verdiğini ifade eden Maduro, “Silahlı kuvvetlere, saldırı yapan teröristlere karşılık vermelerini bizzat ben emrettim” şeklinde konuştu.

Öte yandan, saldırının sorumluluğunu eski bir polis olan Oscar Perez üstlendi. Perez, dün, Twitter aracılığıyla yayınladığı videoda, “Bu saldırıyla halkın silahını yeniden halka iade ettik” ifadelerini kullandı.

Videoda, Perez, bir grup militanla birlikte, Nicolas Maduro’yu devirmek için silahlı mücadele çağrısı yaparak, “Halkı savunmalıyız. Milletimize yeniden kanuni bir rejim kurmak ve geçiş hükümeti kurmak için silahlı kuvvetlere çağrı yapıyorum” şeklinde konuştu.

Oscar Perez, geçtiğimiz Nisan ve Temmuz ayları arasında, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı düzenlenen ve 125 kişinin öldüğü protestolar esnasında tanınmıştı. Protestolar devam ederken, 27 Haziran günü, Perez ve kimliği belirsiz kişiler, polisten ele geçirdikleri bir helikopterle Başkent Caracas semalarında uçuş gerçekleştirerek, Venezuela Yüksek Mahkemesi’ne 4 el yapımı bomba atmış, İçişleri Bakanlığı’na havadan ateş açmıştı. Olay sonrası Perez hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.