Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro hükümeti ABD’nin tehdidine askeri tatbikat ile karşılık veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezüela ordusu, ABD başkanı Donald Trump’ın ‘askeri müdahale’ tehdidine tepki olarak tankların sahile inişi ve kamuflajlı keskin nişancıların yayılmasını da içeren geniş çaplı askeri tatbikatlarını sürdürdü.

Fransız Basın Ajansına göre, ‘Bolivarcı egemenlik 2017’ olarak adlandırılan tabiatın başlaması ile beraber savaş uçakları, tanklar ve yaklaşık 200 bin asker ve 700 bin ihtiyat askeri ve silahlı siviller konuşlandırdı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ve Savunma Bakanı Vladimir Padrina Lopez, Cumartesi öğlen tatbikatların başladığını ilan etti. Maduro, Twitter’da “Halk ve ordu toprak ve egemenliği savunuyor” diye yazdı.

Karakas’da hükümet taraftarları, güvenlik güçleri ve silahlı kimseler ‘emperyalizme karşı yürüyüş’ kapsamında silah ve savaş teknikleri eğitimi aldılar. Erica Avindanio (60), Amerikalılar’ı işaret ederek iki hedefe ateş etti ve “Yankiler buradan çıkın” dedi.

63 yaşındaki Alicia Rosales, gökyüzünü hedef alan bir uçaksavar topunu bir taraftan diğer tarafa döndürerek, “Sanki küçük bir elektrikli çocuk arabası kullanmak gibi” dedi.

Üç çocuk babası Gregoria Valderrama, cumartesi günü askeri eğitimde ateş etme eğitimi aldı. Ülkesini ve ailesini savunmak için öğrenmeye hazır olduğunu belirten Valderrama, “Nasıl silah kullanılacağını ve nasıl ateş edileceğini bilmiyor olabiliriz fakat öğreniyoruz” dedi.

Cumartesi günkü atış eğitiminden sonra, Pazar günü savaş tatbikatları gerçekleşti. Maduro, “İmparatorluğun saldırısı karşısında bütün ülkeyi savunmak için çok yararlı bir eğitim olacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Maduro’nun öfkelenmesine sebep olan Trump’ın gerekirse Venezuela’da askeri seçenek olabileceği konusundaki açıklamalarına tepki olarak Ağustos’un ortasında bu kuvvet gösterisini düzenlemeyi emretti. Ancak Beyaz Saray Cuma günü, kısa vadede Venezuela’ya karşı ABD’nin askeri harekâtını reddetti. Ancak, 100 milyar dolardan fazla borcu olan petrol zengini ülke bir likidite sıkıntısı ve temerrüde düşme korkusu çekerken Trump, Venezüella hükümetine veya Ulusal Petrol Şirketi’ne yeni tahvil alımını yasaklayan bir kararname imzaladı.

Maduro, ABD’nin yaptırımları ve Venezüella sağcı muhalefetinin başlattığı ve nisan ayından bu yana 125 kişinin ölümüyle sonuçlanan protestoların ülkende istikrarının bozulmasına neden olduğunu belirtti. Muhalefet, Başkan Maduro’yu şiddetli ekonomik krizden sorumlu tutuyor.

Ordu Venezuela hükümetinin ana destekçisidir ve Venezuela hükümetine siyasi ve ekonomik olarak geniş bir etki sağlamıştır. Muhalefet son aylarda orduyu yanına çekmek çalışıyor. Ancak, izole edilmiş bazı marjinal hareketler dışında silahlı kuvvetler Cumhurbaşkanı Maduro’ya sadakatlerini sürdürüyor.

Askeri işler uzmanı Rosio San Miguel, Fransız Basın’a, bu askeri operasyonların propaganda olduğunu söyledi. San Miguel, bu propagandanın asker arasında muhtemel ihanetin bedelinin ikiye katlanması, istihbarat servislerinin korkularını artıran bir senaryo ve Latin Amerika’da yankı bulan anti-emperyalist söylemi vurgulama amaçlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Hükümet 49 medya organını kapattı

Venezüela’da gazeteciler birliği, cumartesi günü iki popüler yerel radyonun yayın yasağına karşı protesto gösterisi yaptı. Gösteride Ulusal Basın Ekibi Genel Sekreteri Marco Ruiz, RCN ve Krakov gibi televizyon kanallarını yanı sıra çoğunlukla radyolar olmak üzere 49 medya organının kapatıldığını ifade ttti. Cumartesi günü, bir grup gazeteci, Ulusal İletişim Komisyonunun (CONATEL) 30 yıl boyunca yayın yapan başkentteki en ünlü radyo istasyonlarından Caracas, 92.9 FM ve Magica 91,1 FM’yi yasaklama kararını protesto etti. Marco Ruiz, “Maduro hükümeti hala ifade özgürlüğü, eleştiri ve muhalefete izin veren tüm alanları boğmak için sistematik bir politika izliyor” dedi.