Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro: Suikast girişimini Kolombiya yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz Cumartesi günü kendisine yapıldığını belirttiği suikast girişiminden Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’u sorumlu tuttu.

Maduro, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, polis ve askerlerin suikast düzenleyen bazı kişileri yakaladığını, girişimi planlayanların ise arandığını belirtti. Maduro suikastla ilgili olarak, “Görevden ayrılmaya hazırlanan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos hükümetinin (suikast girişimine) katıldığı yönünde yeterli kanıt var” ifadelerini kullandı.

Maduro, iddiasında ısrarcı

Maduro, patlayıcı yüklü 2 insansız hava aracı (İHA) ile kendisine yapıldığını belirttiği suikast girişiminde İHA’yı kontrol edenlerin, Kolombiya’nın kuzeydoğusundaki Chinacota kentinden olduğunu bildirdi.

“Katiller Kolombiya tarafından eğitildi”

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Diosdado Cabello ve diğer üst düzey yetkililerle görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Katiller ve teröristler Kolombiyalılar tarafından eğitildi” ifadelerini kullandı.

Maduro, Santos’u Venezuela hükümetinin ‘başarısız suikast girişimi’ olarak tanımladığı ‘saldırının’ arkasında olmakla suçlarken, Kolombiya Devlet Başkanı, Venezuelalı mevkidaşının iddialarını reddetti.

Saldırıyı kim üstlendi?

Sivil ve askerlerden oluşan bilinmeyen bir isyancı grubu, sosyal paylaşım sitelerinde Ulusal Askerlik Ordusu Hareketi tarafından imzalanan bir bildiri ile saldırıyı üstlendi.

Öte yandan, Kolombiya lideri Santos’un görev süresi bugün sona ererken, hükümeti yeni Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque devretmesi bekleniyor.