Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro, ulusal şirketler üzerindeki etkinliğini artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ulusal petrol şirketi PDSV’nin yönetim kurulu başkanlığına Ulusal Muhafızlar’ın komutanlarından Tümgeneral Manuel Quevedo’yu atadı.

Cumhurbaşkanı, ülkedeki hayati şirketler, özellikle de uluslararası nitelikteki şirketler üzerinde tutumunu artırdı.

Venezuela petrol bakanı ve diğer yöneticiler ulusal dev petrol şirketi PDSV’deki yer alan yolsuzluk skandallarının ardından Cumhurbaşkanı Maduro tarafından yeni kabine değişikliğiyle görevlerinden alındı.

Maduro, bir televizyon programında General Quevedo’nun, Nelson Martinez’in yerine petrol bakanı olarak getirildiğini söyledi. Ayrıca Quevedo’nun şirketin tasfiye görevini devraldığını da dile getirdi.

PDSV’nin 6 yöneticisi tutuklandı

Öte yandan şirketteki yolsuzluk soruşturması kapsamında geçen hafta PDSV’nin ABD’deki birimi Citgo’nun 6 yöneticisi tutuklanmıştı.

Başsavcı Tarık William Saab, 6 yöneticiyi şirket tahvillerini yeniden finanse etmek için zimmete para geçirmek ve yolsuzluk suçlamalarından tutukladı.
Ayrıca Maduro, Dış Ticaret Bakanlığına Jose Gregorio, İskan Bakanlığına Ildemaro Villarroel’in getirildiğini açıkladı.

Petrol sektörü için kötü atama

General Quevedo, 2014 yılında düşmanlara karşı mücadele eden Ulusal Muhafızlar’ın başındaydı. Ekonomik gözlemciler, daha önce konut bakanlığı yapmış olan ancak enerji alanında tecrübesi bulunmayan Quevedo’nun atanmasını, zor durumdaki petrol sektörü için kötü bir yenilik olarak yorumladılar.

Öte yandan, Venezuela’nın devlet petrol ve doğalgaz şirketi Petroleos de Venezuela, 233 milyon dolarlık hazine bonosu faizinin ödenmeye başladığını açıkladı. Petrol grubu, ABD yaptırımlarına atfen, emperyalizme ve takipçilerine yönelik bariz vandalizme rağmen yükümlülüklerini yerine getirdiklerini söyleyerek, lojistik, üretim ve mali yeteneklerine güvenmeleri konusunda alacaklılarına çağrıda bulundu.

ABD yaptırımları, ABD vatandaşlarını ve topraklarındaki finansal kurumları Venezuela hükümeti tarafından çıkarılan yeni tahvilleri satın almalarını engelliyor.

Ülke ekonomisi kötü durumda

Şirketin borçları, bazı uzmanların yaklaşık 150 milyar dolar olarak hesapladığı ülkenin dış borcunun yüzde 30’unu oluşturuyor ayrıca ülke nüfusu ciddi miktarda yiyecek ve ilaç sıkıntısı çekiyor.

Dünyanın en büyük ham petrol rezervlerinden birine sahip olan Venezuela, döviz fiyatının yüzde 95’ini petrolden alıyor ve bu düşen fiyatları, Güney Amerika ülkesine büyük bir siyasi ve ekonomik krizin daha da kötüleşmesi adına ağır darbe olarak uyguluyor.