Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro’dan ABD’ye: “Hadi bu yaptırımları uygula” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Washington’un yaptırımlarına tepki gösterdi. ABD’nin Amerikalılar’ın Venezüela ile ticari ilişkiler kurmasını yasaklamasını ve Maduro’nun ABD’deki mal varlığına el koymasını emperyalizm olarak nitelendirdi.

Maduro, seçimin ertesi günü Venezuela Kurucu Meclisi’nde yaptığı konuşmasında ‘ Emperyalizme asla boyun eğmeyeceğim’ dedi.

Maduro alaycı bir üslupla, “Sayın Trump beni onurlandırdı. Hadi bu yaptırımları uygula çünkü ben yabancı hükümetlere boyun eğmem” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), Maduro’yu üllkesindeki demokrasiyi tehdit altında bırakan bir diktatör olarak tanımladı ve ABD’deki mal varlığına el koydu. Pazar günü Venezüela’da yapılan Kurucu Meclis seçimlerini, Maduro hükümetine karşı yaptırım gücü yüksek kararlar alarak kınadı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, şu anki rejimin politikalarına karşı olduğunu, Venezüela halkının demokrasi ve refah içindeki yaşamlarına tekrar dönebilmeleri için destek verdiklerini açık bir şekilde dile getirdi.

Maduro, pazartesi yapılan seçim sonuçlarından sonra ABD’nin yaptırımlarını ‘çaresizlik ve umutsuzluk ve kin’ olarak değerlendirip, halkının bu yaptırımları kabul etmediğinin altını çizdi.

ABD, yaptırımlarının Venezüela’nın ABD’ye yaptığı petrol ihracatını kapsamadığını bildirdi.