Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maduro’nun görevden aldığı başsavcı Kolombiya’ya sığındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bogota’daki göç idaresi Venezuela’daki eski Başsavcı Luisa Ortega Diaz’ın yeni Kurucu Meclis tarafından görevden alındıktan sonra dün Kolombiya’ya sığındığını bildirdi.

Venezuela Başsavcılığı, Kurucu Meclis’in toplanmasının yasaklanması için ağustos ayı başında mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Başsavcı Luisa Ortega Diaz, seçimlere katılım oranının şişirildiği yönündeki iddialarla ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamasının ardından görevden alınmıştı.

Bir dönem Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun müttefiki olan Ortega, geçtiğimiz nisan ayında Yüksek Mahkeme’nin, Ulusal Kongre’nin yetkilerini elinden alma girişiminin ardından patlak veren siyasi krizde, hükümetin Venezuela’nın anayasal düzenini ortadan kaldırmaya çalıştığını savunarak muhalefet safına geçmişti. Yaşanan siyasi krizin ardından ülkedeki gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk sokak protestolarına dönüşmüştü.

Kurucu Meclis, Ortega’yı ağustos ayının beşinde yapılan ilk oturumda görevinden aldı. Ama kendisi ve bölgedeki bazı hükümetler meclisin bu kararını reddetti.

545 delege, Ortega’nın yerine, halihazırda Haklar Ombudsmanlığı görevini yürüten hükümet yanlısı Tarek William Saab’ın atanması için de oylama yaptı.

Kolombiya göç idaresi, dün yaptığı açıklamada Ortega’nın, kocasıyla birlikte özel bir uçakla dün Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya kaçtığını bildirdi. Ortega’nın sığınma isteyip istemediği henüz bilinmiyor.

59 yaşındaki Ortega, bu ay Reuters haber ajansına verdiği röportajda, canından endişe ettiği için saklandığı açıklamasında bulundu.

Çift, yolsuzluk iddiasıyla, bir haraç çetesini idare etmekle ve Bahamalar’daki bir banka hesabına para aktarmakla suçlanıyor.

Ülkedeki ekonomik kriz sebebiyle Maduro hükümetine karşı süren şiddetli kaos sürecinde 120 kişinin öldüğü bildirildi.

Kolombiya da Maduro’yu eleştiren Güney Amerika ülkeleri arasında. Kolombiya ayrıca Amerika başkanı Trump’ın ülkedeki krizin çözülmesi için askeri müdahale seçeneğini de kınadı. Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR), kurucu meclis tarafından alınan hiçbir işlemi tanımayacağını, söyledi.