Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da mağarada mahsur kalan çocukların kurtarılması aylar sürebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağarada kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için yapılan çalışmalar devam ediyor. Ancak muson yağmurları nedeniyle mağarada mahsur kalan grubun kurtulması, son yapılan incelemelerin ardından aylarca sürebileceği ifade edildi.

Chiang Rai Valisi Narongsak Osotanakorn yaptığı açıklamada, “Özel Deniz Kuvvetleri kurtarma ekipleri 12 kayıp çocuğu ve antrenörlerini kaybolmalarından dokuz gün sonra mağarada buldu” dedi. Suyla dolu derin bir mağarada bulunan çocuklar, bir süre daha kurtarılmayı bekleyecek.

Çocukların dalış yapması gerekiyor

BBC’nin haberine göre, Tayland ordusu tarafından yapılan açıklamada, çocukların dalış yapmayı öğrenmesi gerektiği aksi halde çıkarılmaları için suların çekilmesinin bekleneceği ifade edildi.

Mağaradan ilk video yayınlandı

Tayland Donanma Güçleri, mahsur kalan çocuk ve eğitmenle yaptığı ilk görüşmenin videosunu Facebook sayfası üzerinden yayınladı. Şu ana kadar video yaklaşık 16 milyon insan tarafından izlendi.

Çocuklar korkuyla bekliyor

Çocukları mağaradan çıkarmak için gece geç saatlerde çalışmalarını sürdüren arama kurtarma ekibi içindeki dalgıçlar, mağaraya ulaşmak için uzun bir dalış gerçekleştirdikten sonra dün gece, mağaranın girişine 4 kilometre uzaklıktaki bir kayanın içinde korkuyla bekleyen çocuklara ulaştı.

Ekipler tarafından çekilen görüntülerde, çocukların su birikintisi kenarındaki büyük bir kayanın üzerinde korkuyla beklediği görülüyor. Çocuklara moral vermek isteyen arama kurtarma ekipleri, megafonlarla seslerini çocuklara ulaştırmaya çalışıyor.

“Bizi ne zaman kurtaracaksınız”

Arama kurtarma ekiplerinin “Kaç kişisiniz” sorusuna “12” cevabını veren çocuklar, “Bizi ne zaman kurtaracaksınız” diye sordu. Ekipler ise yanlarında olduklarını ancak kurtarma çalışmalarının mağaraya dolan su nedeniyle uzun sürebileceğini söyledi.

Uluslararası arama faaliyeti yürütülüyor

Tayland hükümeti, 9 gündür ülkenin kuzeyinde bir mağarada kaybolan 12 genç futbolcunun ve antrenörlerinin sağ olarak bulunduğunu açıkladı. Genç futbol takımı, Tham Luang Mağarası’nda kaybolduğundan beri uluslararası bir arama faaliyeti yürütüldüğü belirtildi.

İngiliz Mağara Kurtarma Konseyi’nin eski başkanı Bill Whitehouse, mağaradan kurtarma konusunda iyi bir deneyime sahip olan John Volanthen ve Richard Stanton’un çocuklara ilk ulaşan kişiler olduğunu belirtti.

Özel kuvvetler çocuklara ulaştı

Genç futbolcular, Tayland donanmasının özel kuvvetlerdeki bir grup dalgıcın iş birliğiyle bulundu. Çocukların kaybolmasıyla ilgili haberleri yakinen takip eden Taylandlılar, sevindirici haberin ardından derin bir nefes aldı.

Müjdeli haberi alan aileler, mağaranın önüne gelerek çocuklarının kurtarılmasını beklerken, bir yandan da aldıkları iyi haberi telefonla yakınlarına ulaştırdı.

Ekipler enerji hapı verdi

Çocukların kurtarmanın en iyi yolunu arayan kurtarma ekipleri, onlara kaybettiği gücü geri kazanması için enerji hapı verdi

Bölge Valisi Narongsak Osotanakorn, tıbbi ekipler grubun sağlık durumunu değerlendirdi. Osotanakorn, ekiplerin kurtarma çalışmaları üzerinde yoğun mesai harcadığını, çocukların kurtarılmasından sonra mağaranın dışında bekleyen yardım ekiplerinin çocuklara müdahale edeceğini aktardı.

Eğitim için gitmişlerdi

Yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk futbolcu, 23 Haziran’da, eğitmenleriyle birlikte özel antrenman yapmak için Myanmar sınırındaki kayalık bölgeye geldikten sonra kaybolmuştu.