Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mağarada mahsur kalan Taylandlı çocuk futbolcular, kurtulmak için dalış eğitimi alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taylandlı yetkililer, ülkenin kuzeyindeki bir mağarada bir haftadan uzun süredir mahsur kalan 12 çocuk futbolcu ve antrenörlerinin mağaraya dolan su birikintisi nedeniyle kurtulmak için dalış teknikleri öğrendiğini söyledi.

Tayland’ın Chiang Rai Bölge Valisi Narongsak Osottanakorn, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Mağarada mahsur kalan çocuk futbolcular, kurtarılmak için su altında nefes alıp verme tekniklerini öğreniyor” dedi.

Osottanakorn, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çocuklar dalış teknikleri öğreniyor ancak mağaradaki sel seviyesi hala oldukça yüksek. Kurtarılmalarının en iyi yolu mağaradaki sel sularının boşaltılmasıdır ancak bu çok uzun bir süre alabilir. Mağaraya yeterli yiyeceği ulaştırdık ancak çocukların kurtarılması için suların çekilmesi gerekiyor.”

Bir haftayı aşkın bir süredir mağarada mahsur kalan yaşları 11 ila 16 arasında değişen çocuk futbolcular ve antrenörlerinin ne zaman kurtarılabileceğine dair henüz net bir süre verilemiyor.

Çocuk futbolcuların mağaradan çıkarılması için iki yöntemin kullanılabileceği belirtiliyor. Bu yöntemlerden biri dalgıçların yönetiminde çocukların suya dalarak çıkarılması ikincisi ise mağaranın üstünden kazı yapılarak çocuklara ulaşılması.

Çocuk futbolcular, 23 Haziran’da, eğitmenleriyle birlikte özel antrenman yapmak için Myanmar sınırındaki kayalık bölgeye gittikten sonra kaybolmuştu.

Kurtarma operasyonu için en iyi yolu arayan ekipler çocuklara kaybettikleri gücü geri kazanmaları için enerji hapı verdi.

Bölge Valisi Narongsak Osottanakorn, ekiplerin kurtarma çalışmaları üzerinde yoğun mesai harcadığını, çocukların kurtarılmasından sonra mağaranın dışında bekleyen yardım ekiplerinin çocuklara ilk yardımı sağlayacağını aktarmıştı.