Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mahmud Abbas, Ahed Tamimi’yi kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in elinde 8 ay tutuklu kaldıktan sonra annesi Neriman ile bugün serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi Ramallah’taki Başkanlık Konutu’nda kabul etti.

Abbas görüşmede, “Filistin’in cesur kızı Ahed Tamimi, bağımsız Filistin devletinin kurulması için yürütülen Filistin’in özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi için sembol oldu” ifadelerini kullandı.

Ahed Tamimi ile Nabi Saleh köyü halkının gösterdikleri barışçıl halk direnişinin ardından artık Filistin mücadelesinin sembolü olduklarını da söyleyen Abbas, Tamimi’yi tebrik ederek, barışçıl halk direnişinin işgalci İsrail’in zulmünü dünyaya göstermek için en iyi silah olduğunu dile getirdi.

Tamimi de durumunu takip edip serbest kalması yönünde çabaları ve ailesine verdiği destekten ötürü Filistin Devlet Başkanı Abbas’a övgüde bulundu.

İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenmesinin Aralık 2017’de gözaltına alınarak 8 ay hapis cezasına çarptırılan ve ‘Filistin’in Cesur Kızı’ olarak anılan 17 yaşındaki Ahed Tamimi, bugün serbest bırakılmasının ardından yaptığı kısa açıklamada, bu süreçte yanında duran herkese teşekkür etmişti.

Bugün, onlarca Filistinli, Şaron Hapishanesi’nin önünde Tamimi ve annesi karşılamak üzere toplandı.

Fakat Tamimi ve annesi, İsrail askerleri tarafından Batı Şeria’nın Ramallah kenti batısında yer alan Nebi Salih beldesinin girişindeki İsrail kontrol noktasında serbest bırakıldı.

Şarku’l Avsat’a yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Filistin mücadelesinin sembolü olarak görülen Tamimi’nin bugün bir basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi.

İsrail, idari nedenlerden ötürü Tamimi ve annesini yaklaşık 20 gün önce serbest bıraktı.

2 İtalyan aktivist gözaltına alındı

Öte yandan Batı Şeria’da, Ayrım Duvarı’na Ahed Tamimi’nin resmini çizen 2 İtalyan aktivistin İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

İsrail sınır polisi, Beytullahim kentinde Ayrım Duvarı’na Tamimi’nin resmini çizen 2 İtalyan aktivistin yanı sıra bir Filistinlinin gözaltına alındığını belirtti.

Batı Şeria’yı İsrail’den ayıran duvar, birçok grafiti sanatçısı tarafından çizilen resim ve karikatürler ile Filistin davasına destek mesajları taşıyor.