Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mahmud Abbas, Arafat’ın kız kardeşi Hatice Arafat için yas ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Filistin lideri Yaser Arafat’ın 86 yaşındaki kız kardeşi Hatice Arafat vefat etti. Filistinliler çeşitli alanlardaki sosyal çalışmaların öncülerinden biri olan Hatice Arafat’ın yasını tutuyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, eski Filistin Devlet Başkanı şehit Yaser Arafat’ın Cumartesi sabahı Mısır’ın başkenti Kahire’de vefat eden 86 yaşındaki kız kardeşi, aktivist Hatice Arafat için yas ilan etti.

Abbas, merhumun akrabalarına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Hatice Arafat’ın Filistin devriminin mücadelesinde önemli bir rolü olduğunu belirtti.

Abbas merhum için rahmet, ailesi için sabır ve teselli diledi.

“Yaşlı devrimci” lakabıyla anılan Hatice Hanım, Yaser Arafat’ın anne ve baba tarafından tek kız kardeşiydi. Ulusal mücadelenin birçok platformuna olan katkısıyla ve Ürdün, Lübnan, Suriye, Mısır ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere hizmet veren hayır kurumlarına başkanlık etmesiyle biliniyor.

El-Fetih Hareketi, Arafat’ın kız kardeşinin vefatından derin bir üzüntü duyduğunu belirtti. Filistin’in Kahire’deki büyükelçisi ve Arap Birliği Daimi Temsilcisi Diyab el-Levh ve Filistin’in Kahire Büyükelçiliği’nin tüm görevlileri Arafat’ın ölümünü üzüntüyle karşıladı.

Ebu Ammar, İsrail’in Ramallah’taki karargahını uzun süre kuşatmasından sonra 2004 yılında Fransa’nın başkenti Paris’teki bir askeri hastanede 75 yaşında ölmüştü. Filistinliler İsrail’i Yaser Arafat’ı zehirlemekle suçlamıştı. Özel Soruşturma Komisyonu zehirlenme iddialarını uzun yıllar araştırmış ama önemli bir bilgi vermemişti.

El-Fetih Merkez Komitesinin bir üyesi olan Tuğgeneral Tevfik et-Tiravi başkanlığındaki Soruşturma Komisyonu, Arafat’ın yardımcılarını ve güvenlik görevlilerini çağırmış ve sorguya çekmişti. Ayrıca, zehirlenerek öldürülüp öldürülmediğini tespit etmek için Arafat’ın cesedinden örnek almıştı.

Arafat, 11 Kasım 2004’te Paris’te bir Fransız hastanesinde sağlığını aniden bozulmasıyla hayatını kaybetmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (Ebu Mazen) geçtiğimiz yıl Arafat’ın “katili” ni bildiğini, ancak dosyayı incelemekle sorumlu Filistin Soruşturma Komisyonu’nun sonuçlarını bekleyeceğini söylemişti. Buna rağmen Komisyon, sonuçlar hakkında herhangi bir açıklamada ya da imada bulunmamıştı. Arafat’ın ölümünün 12. yıl dönümünde yaptığı bir konuşmada Ebu Mazen şöyle demişti: Eğer sorulursa, bildiğimi söylerim, ancak benim tanıklığım yeterli değil. Soruşturma Komisyonu bunu kimin yaptığı konusunda dikkatli olmalıdır. En yakın zamanda, sonuçlar gelecek ve sizler bu olayın faillerini öğrendiğinizde şaşıracaksınız, ama ortaya çıkacaklar.”