Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya, Katar krizinde arabuluculuğa hazır olduğunu açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya hükümeti, kendilerinden istendiği takdirde Katar krizi konusunda arabuluculuğa hazır olduğunu açıkladı.

Malezya Özel Görevler Bakanı Hişamuddin Hüseyin, parlamentoda Malezya hükümetinin Kuveyt Emir’inin harcayacağı tüm arabuluculuk çabalarını destekleyeceğine işaret ederek, bütün bunlara rağmen ilk olarak Kuveyt’e fırsatların verilmesi gerektiğini söyledi.

Malezya Haber Ajansı, Hüseyin’in, “taraflar bu konuda Malezya’nın arabulucuğunu mümkün gördüğü zaman Malezya’nın buna hazır olduğunu, bu çabalar çerçevesinde faydalı bir şey yapabileceği” söylediğini aktardı. Bakan sözlerine şunu ekledi, “Bu bizden istendiğinde İnşallah, bu duruma yoğunlaşacağız ve rolümüzü en güzel şekilde yerine getireceğiz.” Bakan, Malezya’nın en kısa zamanda Körfez devletlerindeki krizin dostlukla sonlanmasını umarak, Körfez ülkeleri hükümetleriyle iş birliğini sürdüreceğini vurguladı.

Ayrıca, Bahreyn Krallığı Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Al Halife, Doha’yı krizi tırmandırmaktan sakındırarak, başta Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır olmak üzere Katar’a boykot uygulayan ülkelerin taleplerinden asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Mısır kanalı ‘DMC’ ye konuşan Bahreynli Bakan sözlerine şunu ekledi, “Liderlik veya başka bir şey, Katar Emir’inin neyi arzuladığını bilmiyoruz. Fakat bunda asla başarılı olamayacaktır. Biz Katar terörünün karşısında sadece kendi ülkelerimizin değil, bütün Arap ülkelerinin sorumluluğunu taşıyoruz. Katar, Yemen dosyasında da olumsuz rol oynamıştır. Husiler için Yemen’e giren İran silahı doğrudan Arap devletlerine yönelik bir tehdit olarak görünüyor. Arap koalisyon güçlerinin bulunduğu yerin koordinatlarının Husilere aktarılmasında Katar’ın parmağı vardır.”

Bahreyn Dışişleri Bakanı, dünyanın bütün ciddiyetiyle terörle savaşa yöneldiğini, bu yüzden kendi tabiriyle Katar’a hoşgörünün sürdürülmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü, “Eğer bütün kararlılıkla Katar’a karşı durmazsak, o zaman terörle mücadelede dünya ve bölgeyle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirmemiş oluruz. Katar’la olan krize rağmen Körfez Meclisi devam edecek, daha da parlayacaktır. Çünkü Doha, Meclis’in bekası için bir tehdit olarak görülüyor.”
Al Halife, Katar Savunma Bakanı’nın, ‘ülkesinin Yemen ile savaşta Arap Koalisyon’a girmeye zorlandığı’ şeklindeki açıklamalarına, “Katar bağımsız bir ülke değilmiydi, kim onları zorladı?” cevabı vererek kınadı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Al Sani, Washington’un Körfez krizini çözmek için Kuveyt’in arabuluculuğunu vurgulayarak, krizin sonlanmasını istediğini söyledi. Bakan şöyle dedi, “Orada bir tane arabulucu var, arabulucuyu destekleyen ABD’nin çabaları, yine Kuveyt tarafının çabalarını destekleyen Rusya ve diğer ülkeler var.” ABD Dışişleri bakanı Tillerson’la birlikte iki tarafın imzaladığı belgenin ışığında terörle mücadele çabalarını tartıştığını da açıkladı.