Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya, Uluslararası Güvenlik Diyaloğu’na ev sahipliği yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya Başbakanı Necip Rezak, Malezya’da Kral Selman Dünya Barış Merkezi’nin kurulacağını açıkladı. Rezak merkezin, İslam hakkında yanlış anlamaları düzeltme ve terör örgütleri tarafından yayınlanan art niyetli söylemlerle de savaşacağını belirtti.

Rezak, “Dini kurumların rolü yalnızca inançların yaygınlaştırılmasını değil aynı zamanda terörizm ve radikalizmle de savaşmalıdır” diyerek, İslam liderlerine yasa ve uygulamalarda ılımlı bir yol haritası çizmeleri için çağrıda bulundu.

“Radikal düşüncelere karşı yeni mücadele yollarını aramalıyız”

Rezak Kuala Lumpur’da düzenlenen ‘Uluslararası Güvenlik Diyaloğu Konferansı’nda yaptığı açıklamada, dini figürlerin ve kurumlarının daha ilgi çekici bir hale getirilerek, radikal düşüncelerle yeni mücadele yollarını aramalarının ve terör propagandalarına uyarıda bulunmalarının gerekliliğine değindi. Ilımlılığın radikal fikirlere ve terörizme karşı önemli bir kalkan olduğuna dikkati çeken Rezak, imamların, okullardaki din öğretmenlerinin, medya uzmanlarının, işadamlarının, politikacıların ve terörle mücadele uzmanlarının yol haritasının bir parçası olması gerektiğini vurguladı.

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, konferansın açılış konuşmasında, İslami değerlerin radikal kavramlardan uzak olduğunu işaret ederek, terör ve şiddet eylemlerinin artmasıyla Müslümanlara ve İslama karşı artan nefret söylemlerinin radikalizm nedeniyle arttığını ifade etti.

Radikalizm, İslami metinleri gerçekdışı yorumluyor

İstatistiklere göre, yaklaşık bir milyar 800 milyon Müslüman bulduğunu açıklayan el-İsa, RABITA 200 bin kişiden 1’inin ılımlılığı benimsediğini işaret ederek, bu rakamın çok düşük olduğunu vurguladı. Radikalizmin İslami metinleri gerçekdışı yorumlayarak vahşi suçlarını haklı çıkarmaya çalıştığını vurgulayarak, şerrin ilim, bilim ve hikmetten yoksun salt dini duyguları sömürerek kendisine karşı bir güçten yoksun olduğu bölgelerde genişlediğine değindi. ‘Şerrin’ yayılmasına yardım eden elverişli koşulların arasında siyasi çatışma bölgelerinin bulunduğunu belirterek, Afganistan’dan başlayıp Yemen’e uzanan el-Kaide örgütü ya da Suriye ve Irak’ta gelişen DEAŞ’ı işaret etti.

İsa, radikalizme karşı yürütülen bu çalışma ile dini duyguları sömürerek ve İslami metinleri saptırarak gençlerin beyinlerinin yıkanmasına yönelik çabaları boşa çıkarmayı hedeflediğini belirtti.