Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’da eski Başbakan Necip Rezak gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya polis kaynakları, Malezya Yolsuzlukla Mücadele Ekipleri’nin, bugün eski Başbakan Necip Rezak’ı ‘1Malaysia Development Bhd (1MDB)’ soruşturması kapsamında gözaltına aldığını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde 1MDB soruşturması kapsamında Rezak’a ait lüks eşyalara el konulmuştu. Dosyaya yakın bir kaynağın AFP’ye verdiği bilgilere göre Malezya Yolsuzlukla Mücadele Ekipleri, 3-4 araçla birlikte Necip Rezak’ı polis merkezine götürdü.

Polis geçtiğimiz Mayıs ayında zimmetine para geçirme soruşturması kapsamında 2009-2018 yılları arasında Malezya Başbakanı olan Rezak’ın evinde para ve pahalı mücevherlerin bulunduğu yüzlerce kutuya el koymuştu.

Yıllardır Malezya’yı sarsan 1MDB soruşturması, 61 yıldır hüküm süren koalisyonun ezici bir çoğunlukla yenilmesine katkı sağladı.

Rezak ve yardımcıları, ABD’de gayrimenkulden sanat eserlerine kadar bir satın işleminde 1MDB devlet fonundan milyarlarca dolar kullanmakla suçlanıyor.

Rezak’ın lüks ve refah düşkünü eşi Rosmah Mansor, çeşitli pahalı çantaları, mücevherleri ve alışveriş için düzenlediği yurt dışı gezileri nedeniyle Malezyalıların öfke odağı haline geldi.