Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’da eski başbakan yeniden gözaltında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya’nın eski başbakanı Necip Rezak, 681 milyon doları zimmetine geçirerek yolsuzluk yapmakla suçlandığı ‘1Malaysia Development Bhd (1MDB)’ soruşturması kapsamında 21 yeni suçlama ile yeniden gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nur Raşid İbrahim, yaptığı açıklamada, suçlamalardan ‘9’unun yasadışı gelir elde etme, 5’inin yasadışı elde edilen gelirleri kullanma ve 7’sinin yasadışı gelirlerin aklanması için başka fonlara aktarılması’ olduğunu ifade etti.

Öte yandan eski Başbakan Necip’in 2009 yılında kurduğu 1MDB şirketine bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar aracılığıyla kişisel banka hesaplarına 681 milyon dolar transfer ettiği suçlamasıyla bugün mahkeme önüne çıkması bekleniyor. Necip ise hakkındaki tüm bu suçlamaları reddediyor.

Necip Rezak, geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan ve Mahathir Muhammed’in zaferle çıktığı seçimleri kaybetmesinden bu yana hakkında açılan yoğun soruşturmalarla boğuşuyor. Çünkü 1MDB aracılığı ile milyonlarca doları zimmetine geçirdiği iddiasıyla hakkındaki soruşturmalar yeniden açıldı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nur, Necip’e yöneltilen para aklama suçlamalarının kalkınma fonu ile bağlantılı olup olmadığına dair bilgi vermedi. Ancak ABD Adalet Bakanlığı, 1MDB’den 681 milyon doların Necip’in kişisel hesabına transfer edildiğini iddia ediyor.

Nur yaptığı açıklamada, Necip’e ‘kişisel amaçlar doğrultusunda 1MDB fonunu kullanmak’ suçlaması da dahil olmak üzere bir takım usulsüzlüklerle ilgili suçlamaların yapılacağını belirtti.

Eski Başbakan, bugün, 1MDB fonu ile ilgili suçlamalar sebebiyle mahkeme karşısına çıkacak.

Necip hakkında Temmuz ve Ağustos aylarında, ‘SRC International’dan (eski adıyla 1MDB) kişisel hesaplarına yaklaşık 10.14 milyon dolar transfer edilmesiyle ilgili olarak kara para aklama, ihanet ve güç kullanımı suçlamalarında bulunuldu. Bu suçlamayla ilgili dava ise Şubat 2019’da görülmeye başlanacak.