Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’da suikasta uğrayan Filistinli bilim insanınan otopsi yapılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya’da Cumartesi günü Kuala Lumpur banliyösünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Hamas üyesi ve enerji alanında araştırmalar yapan Filistinli bilim insanı Fadi el-Batş’ın otopsi çalışmaları başladı. Kuala Lumpur Üniversite’sinde akademisyen olan Batş’ın ailesi, suikasttan, İsrail istihbarat servisi MOSSAD’ı sorumlu tutmuştu.

Kuala Lumpur banliyösündeki Gombak’ta sabah namazını kılmak için evinden ayrılarak camiye doğru yola çıkan 35 yaşındaki Batş, motosikletli iki kişi tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, Malezyalı yetkililer bu olayın muhtemelen yabancı istihbarat teşkilatlarıyla bağlantısı olduğunu söylemişlerdi. Polisin olay yerinde yaptığı incelemelerde 14 adet boş kovan bulunmuştu.

Türkiye’ye gidecekti

Malezya İçişleri Bakanı Ahmed Zahid Hamidi tarafından dün yapılan açıklamada, “Elektrik mühendisi ve roket üretimi uzmanı olan Fadi Batş, muhtemelen Filistin düşmanı bir ülkenin canını sıkan bir kişiydi. Uluslararası bir konferansa katılmak üzere aynı gün Türkiye’ye gidecekti” ifadeleri yer aldı.

Başkent Kuala Lumpur Emniyet Müdürlüğü, derinlemesine bir soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Açıklamada, “Olayın tüm boyutlarını ele alıyoruz. Kapsamlı ve derinlemesine bir araştırma yürütüyoruz. Bu uluslararası bir mesele” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ayrıca otopsinin sona ermesinin ardından Batş’ın cenazesinin ailesine teslim edileceği belirtildi.

Öte yandan Hamas tarafından dün yapılan açıklama ile, Fadi el-Batş’a suikast düzenlendiğini duyurdu. Batş’ın, üyelerinden biri olduğunu belirtilen açıklamada, suikast ile ilgili suçlamada bulunulmazken, benzer operasyonların arkasından İsrail’in çıktığına dikkat çekildi.

Ancak Filistinli bilim insanının ailesi, ‘suikastın arkasında’ İsrail’in istihbarat servisi MOSSAD’ın olduğu suçlamasında bulundu. Aile, Malezyalı yetkililere, olayın failleri kaçmadan önce derhal soruşturmaların tamamlanması çağrısından bulundu. Batş’ın ailesi, ayrıca cenazenin Gazze Şeridi’nin Cebeli bölgesine geri gönderilmesi ve orada defnedilmesi talebinde bulundu.

“İsrail onu tehdit olarak görüyordu”

Fadi el-Batş’ın bir akrabası olan 17 yaşındaki Muhammed Şedad, suikasttan Mossad’ı sorumlu tuttu. Batş’ın Kuala Lumpur’daki evinin yakınında yaşayan ve burada öğrenci olan Şedad, yaptığı açıklamada, “Açıkça görülüyor ki bu Mossad’ın işi. Fadi çok zekiydi ve zeki olan herkes İsrail için bir tehdit oluşturur. Fadi bir Hamas üyesiydi. Nasıl roket yapılacağını biliyordu. İsrail bu yüzden onu bir tehdit olarak görüyordu” ifadelerini kullandı.

Fadi el-Batş, 10 yıldır Malezya’da ailesi ile birlikte yaşıyordu. 3 çocuk babası olan Batş, akademisyenliğin yanı sıra bir camide imamlık yapıyordu. Malezya’da öğrenci olan 33 yaşındaki Ahmed Ebu Bekir, yaptığı açıklamada, iki yıldır Fadi el-Batş’a yönelik bir baskı olduğunu belirtti. Ebu Bekir, “O dost canlısı ve iyi bir insandı. Hiçbir zaman nefret söylemlerinde bulunmadı. Ölümü beni derinden sarstı” dedi.

Suikastın işlendiği olay mahalline yakın bulunan Çin okulunun bekçisi olan 56 yaşındaki Robert Anthony, motosiklet sesini duyduğunu ancak silah seslerini işitmediğini belirtti.

Olay yerindeki güvenlik kameralarından alınan görüntülerde, saldırganların, Batş’ı evinden çıkmadan önce 20 dakika kadar bekledikleri görülüyor. Malezya polisi yaptığı açıklamada, hedefin Fadi el-Batş olduğunu ve şüphelilerin kimliklerinin en kısa zamanda belirleneceğini kaydetti.