Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’da terör eylemi planlayan 19 şüpheliye gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya polisi, Güneydoğu Asya Oyunları ve bağımsızlık günü kutlamalarını hedefleyen terör planını boşa çıkardıklarını söyleyerek, 11 yabancı da dahil olmak üzere 19 şüpheliyi gözaltına alındıkları bildirdi.

Malezya polisinin özel şube müdürü Muhammed Fevzi Harun, gözaltı operasyonları ağustos ve temmuz aylarında yapılan baskınlarda gerçekleştiğini söyledi.

Fransa haber ajansının yaptığı açıklamaya göre, gözaltına alınanlardan; 8’i Malezyalı, 1’i Bangladeşli, 2’si Maldivli, 3’ü Iraklı, 1’i Filistinli, 2’si Endonezyalı ve 2’si de Filipinli.

Fevzi, “terörle mücadele şubesinin, 2017 Güneydoğu Asya Oyunları’nı ve Malezya bağımsızlığının 60. Yılı kutlamalarını hedefleyen terör planını engellemek için Selangor, Kuala Lumpur, Kelantan ve Johore de 30 Ağustos ve 4 Temmuz tarihlerinde bir operasyon başlattığını” söyledi.

Gözaltına alınanlardan birinin, Filipinler’in güneyinde faaliyet gösteren Ebu Seyyaf örgütüne bağlı 25 yaşındaki bir Filipinli olduğu ve oyunların kapanış töreninde bir saldırı başlatmayı planladığı bildirildi. 6 Filipinli’nin kaçırılması olayına karıştığı düşünülen şüphelinin, 2010 yılında Filipin’in güneyinde bir Hristiyan rehineyi öldürdüğü ve Aralık 2015’te Kuala Lumpur’a gitmeden Malezya’nın Sandakan şehrine gizlice girdiği bildirildi.

Başkent Kuala Lumpur yakınlarındaki Bukit Jalil Ulusal Stadyumu’nda iki hafta süren oyunlar, 30 Ağustos’ta görkemli bir törenle sona erdi. Kapanış törenine Başbakan Necip Rezak ve kıdemli kabine bakanları katıldı.

Fevzi, bütün şüphelilerin yargısız olarak 28 gün süreyle tutulmasına izin veren terörle mücadele yasası uyarınca gözaltına alındığını söyledi. Açıklamada gözaltına alınanların isimleri açıklanmadı. Ayrıca, patlayıcı maddelerin ele geçirilip geçirilmediği de belirtilmedi.

Malezya komşusu Endonezya’nın aksine son yıllarda büyük bir terör saldırısına tanık olmamıştı.