Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’dan ASEAN’a Endonezya için yardım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Endonezya’nın Suwalesi Adası’nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle bölge ülkelerine yardım çağrısı yaptı.

Malezya haber ajansı Bernama’da yer alan habere göre Mahathir, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin komşu ülkeye destek konusunda öncülük etmesi gerektiğini belirtti.

Malezya’nın Putrajaya kentinde düzenlenen 6. ASEAN Bakanlar Arası Afet Yönetimi Toplantısı’nda konuşan Başbakan Mahathir, ASEAN’ın Afet Yönetim Komitesinin (ACDM) deprem yardımlarının ülkeye ulaştırılması ve koordinasyonunu sağlamasını istedi.

“Komşu ülkeler olarak köşemizde oturup seyredemeyiz”

Depremin Palu, Dongala ve Sigi bölgelerinde büyük yıkıma yol açtığını, bölgede binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, 60 bin konutun tahrip olduğu ve 60 binden fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığına dikkati çeken Mahathir, “Bu yürek burkucu trajedi karşısında komşu ülkeler olarak köşemizde oturup seyredemeyiz. Ancak gerekli koordinasyon ve stratejik planlama olmadan hareket etmek de zaten kaotik olan durumu daha da kaotik hale getirecektir. Bu durumda yardımda bulunmak isterken diğer afet kurtarma çalışmalarını aksatabiliriz. ACDM’nin burada rol oynaması gerektiği açık.” ifadelerini kullandı.

Mahathir, “Eminin hep birlikte komşumuzun acısını hafifletemeye yardımcı olabiliriz.” dedi. AA