Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malezya’dan Endonezya’ya bayrak özrü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya, Güney Asya Oyunları açılışında dağıttığı anı kitabında Endonezya bayrağının ters bir şekilde basılmasından dolayı özür diledi. Sorumlular, bu anı kitabının baskıdan geri çekildiğini ve yeniden basılacağını bildirdi.

Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki oyunların açılış töreni sırasında yapılan hata, önceki gün Endonezya sosyal medyasında, ‘Utanmalısın Malezya’ hashtagi ile öfke dalgasına neden oldu.

Malezya Dışişleri Bakanı Hanifa Aman sosyal medyada oluşan tepkiden birkaç saat sonra, Endonezya hükümeti ve halkından kasıtsız olarak yapılan bu hata için özür diledi. Bu talihsiz durumu çözmek için gerekenlerin yapılacağını belirtti.

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Khairy Jamaluddin, hatanın düzeltileceğini ve oyun yetkililerine ve konuklara yeni bir anı kitabı gönderileceğini söyledi. Jamaluddin, “Endonezya Cumhuriyeti imajını ve itibarını zedelediğimiz için özür dileriz, bayrak ulusal gururun sembolüdür” dedi.

Endonezya Gençlik ve Spor Bakanı İmam Nahrawi, Jamaluddin’in özrünü kabul ederek, olayın tekrarlanmayacağını umduğunu söyledi.

İmam Nahrawi, oyunların açılış töreninden sonra hoşnutsuzluğunu dile getirmiş ve Endonezya’nın oyunlara katılan ülkelere dağıtmak için yapmış olduğu hatanın fotoğraflarını Twitter’dan paylaşarak, “İyi bir açılış töreni yapıldı, ancak acı veren bu ağır ihmal, nedeniyle gölgelendi” demişti.

Malezya Oyunları Organizasyon Komitesi de özür diledi ve bunun “istenmeyen bir hata” olduğunu söyledi.