Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mali Cumhurbaşkanı, ‘Ulusal Uzlaşı’ yasa tasarısını açıkladı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, 2017 yılı sonunda yaptığı konuşmada, Mali hükümetinin “silahlı isyanlara karışan, ancak ellerine kan bulaşmamış” herkesin yargı takibinden muaf tutulacağı bir “Ulusal Uzlaşı” yasası önereceğini açıkladı.

2018’de yapılması beklenen seçimlerin ertelenmesi ihtimaline dair bazı tahminlere son vermek amacıyla da Keita, “Tüm seçimler, özellikle de cumhurbaşkanı ve yasama seçimleri, anayasada belirlenen tarihlere göre yapılacaktır.” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı, seçimlere aday olup olmayacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Cumhurbaşkanı Keita ayrıca, “Çalışıyorum. Onu yok etmek üzere kaos içine attıkları ve bu halde miras aldığım ülkenin zorluklarını tamamen yükleniyorum.” dedi. AFP’nin belirttiğine göre, Keita yeni yılı da “kritik bir yıl” olarak nitelendirdi.

Yeni hükümetin kurulmasının ardından yılbaşı gecesi yaptığı konuşmada Keita, yasa konusunda ülkenin kuzeyindeki Tuareg isyancılarının barış anlaşmasını imzalamasından 2 yıl sonra, 20 Haziran’da teslim aldığı “Barış, Birlik ve Ulusal Uzlaşı Sözleşmesi”inden ilham aldığını söyledi.

Yasanın, ulusal uzlaşıyı güçlendirmek için 2012 yılındaki bazı silahlı isyanlara katılan gruplara dair yasal takiplerin durdurulması ve af hususunda istisnai tedbirler içerdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Keita ayrıca, önümüzdeki haftalarda sunulacak olan “ulusal uzlaşı konusundaki yasa tasarısı”nın, silahlı isyanlara karışan, ancak ellerine kan bulaşmamış herkesi” yargı takibinden muaf tutacağına dikkat çekti.

Yasa tasarısının, mevcut uygulamaları hızlandırdıktan ve belirlenen mağdurlara tazminat ödendikten sonra “sakin tedbirler” de kapsayacağını ifade eden Keita, “Silahlarını teslim eden ve şiddetten vazgeçtiği sözünü veren herkese, yeniden entegrasyon programı hazırlanacak.” dedi.

Keita, yaptığı açıklamada yasa tasarısının, cezası feshedilenler için bir ödül olmadığı gibi, zayıflık göstergesi de olmadığını ve mağdurların haklarının inkar edilmediğini söyledi. Komşu ülkeleri olan Cezayir’de yaşananlara atıfta bulunarak diğer ülkelerin de bu şekilde davrandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, bu ülkelerle benzer bir yol benimsediklerine dikkat çekti. Yasa tasarısının; kabul edilemez suçlar işlemeyen, silahlı isyanları terk eden ve samimi bir şekilde tövbe eden herkes için yeniden entegrasyon imkanı sağlayacağını açıkladı.

Mali’de Pazar günü, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın yayımladığı kararnameyle başbakanlığa Soumeylou Boubebye Maiga’nın tayin edilmesinin ardından yeni hükümet kuruldu. Cumhurbaşkanı Keita, kabinede görev yapan 4 bakanı da yeni isimlerle değiştirdi, ayrıca kabinede 35 olan bakan sayısını 37’ye çıkardı. Nisan ayından bu yana hükümetin başında olan eski Başbakan Abdoulaye Idrissa Maiga’nın yerine gelen Boubebye Maiga, saatler sonra kurulan yeni hükümete katıldı.

Kuzey Mali, Mart- Nisan 2012’de El-Kaide bağlantılı terör gruplarının kontrolüne geçti. Ocak 2013’te başlatılan bir Fransız askeri operasyonları, bu gruplardan birçoğunu bölgeden tahliye etti.
Mayıs-Haziran 2015’te teröristlerin nihai olarak tahliye edilmesini sağlayan bir barış anlaşmasının imzalanmasına rağmen, ülkenin bütün alanlarının Fransız güçleri veya Mali’deki BM Barış Gücü (MINUSMA)’nün kontrolü altında olmaması sebebiyle Mali, her zaman yaşanabilecek terör saldırılarıyla karşı karşıya.