Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mali-Nijer sınırında 17 sivil öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mali’nin Nijer sınırına yakın iki köye düzenlenen saldırılarda 17 sivil öldü. Saldırı, bölgeye yakın bire diğer köyde gerçekleştirilenn ve 40 kişinin öldüğü katliamdan kısa süre sonra düzenlendi.

Saldırıyı kınayan BM, BM, DEAŞ militanlarının bulunduğu Nijer’in kuzeybatısındaki Menaka’da 26 ve 27 Nisan tarihlerinde ölenlerin sayısının en az 47 olduğunu duyurdu.

AFP, radikallerin son dönemlerde Fransız Barkhane ve iki büyük Tuareg gücünden oluşan MSA-GATIA koalisyonundan destek alan Mali ordusu karşısında ağır kayıplar verdiğine işaret etti.

MSA-GATIA’dan yapılan açıklamada terör grubunun 1 Mayıs’ta Tindinbawen ve Taylalene’de 17 kişiyi öldürdüğünü ifade ederek bu benzeri görülmemiş saldırıda içinde yaşlıların da bulunduğu evlerin yakıldığını belirtti.

Salı günü Mali’deki BM kuvvetleri Menaka bölgesinde sivillere yönelikgerçekleştirilen son şiddet olayını kınadı. Barkhane gücü de bu sivilllere karşı işlenen terör suçunu kınayarak saldırının DEAŞ tarafından gerçekleştirildiği üzerinde durduklarını ifade etti. AFP’nin haberine göre saldırı Batı Afrika’da Birlik ve Cihad Hareketi (MOJWA) ile Adnan Ebu Velid el-Sahravi tarafından yönetilen El Murabitun (MUJAO) tarafından düzenlendi.

2013 yılında Fransız askeri müdahalesinin başlamasından bu yana, radikal gruplar dağıtıldı ve çoğu 2012’nin mart ve nisan aylarında kontrol altına aldıkları Mali’den çıkarıldı. Radikaller BM ve Fransız kuvvetlerinin kontrolündeki bölgelerden kaçtı. 2015’te militanların bölgeden kesin olarak çıkarması beklenen bir barış anlaşmasının imzalanmasına rağmen söz konusu uzlaşmanın uygulanması ertelendi. AFP’nin bildirdiğine göre saldırılar 2015’ten bu yana Orta ve Güney Mali’de genişledi. Başta Burkina Faso ve Nijer olmak üzere komşu ülkelere de yayıldı.