Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mali yargısından ‘İslam Polisi’ne 10 yıl hapis | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mali’de yargı, Mali’nin kuzeyinde bulunan ve 2012-2013 yılları arasında teröristlerin egemenliğine giren Gao’da ‘İslam Polisi’ olarak tanınan eski lider Alio Mohmar Toure’ye 10 hapis cezası verdi.

Ceza Mahkemesi Başkanı, cuma sabah saatlerinde Bamako’da başlayan mahkemenin kararını açıklarken: “Mahkeme, sanığa atfedilen suçların tamamından sorumlu olduğunu fakat, hafifletici sebeplerden ötürü 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirmekte” dedi.

Toure 2012’de, Gao’danda ve Mali’nin kuzeyini işgal eden terör örgütlerinden biri olan, Tevhid ve Cihad Hareketi’nin liderlerinden biriydi. Örgüt, 2013’ün ocak ayında Fransa’nın müdahalesi ile söz konusu bölgelerden çıkarılmıştı.

Mali Silahlı Kuvvetleri tarafından 2013 yılının aralık ayında durdurulan mahkeme, Toure’ye yöneltilen; ‘hırsızlık yapanların ellerini kesmesi’ ve ‘başörtüsü giymeyen kadınları sopayla dövmesi’ suçlamaları çerçevesinde tekrar görüldü. Mahkemenin bir oturumunda ifade veren mağdurların iddialarına cevap veren eski lider: “ Bunları yapan ben değildim. Moritanyalı, Cezayirli ve çöldeki teröristler, insanların ellerini kesiyorlardı” dedi.

Mali İnsan Hakları Savunma Derneği Başkanı Avukat Muhtar Mariko karar verildikten sonra, “Daha ağır bir ceza verilmesini bekliyordum” dedi.

Toure’nin avukatı Tesolo Konare, “Müvekkilim hakkında verilen hüküm sebebiyle üzüntü duymaktayım. Diğer yanda işgal sürecinde başka büyük suçlar işleyenler bulunmakta iken, müvekkilim hakkında sağlam deliller sunulmadı” dedi.

Duruşmaya mağdurlardan 8 kişi katıldı. Mağdurlar arasında, hırsızlık yapmadığı halde, yaptığı iddia edilerek eli kesilen bir kişi de vardı.