Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mali’de ABD askerleri kendi silah arkadaşını öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Muhammed Salih

Pentagon’un, geçtiğimiz sene Mali ve Nijer’de teröristlerin 4 ABD askerini öldürmesine yönelik soruşturmaları sürerken, ABD’deki gazeteler, bazı ABD’li askerlerin geçen sene Mali’de aralarında çıkan tartışmadan dolayı 1 silah arkadaşını öldürdüğünü aktardı.

Washington Post gazetesi Cuma günü, Afrika’nın batısında teröristlerle mücadele eden özel komandoların geçtiğimiz sene ABD’li asker Logan Milgar’ın boğarak öldürülmesi olayının üstünü örttüğünü aktardı.

Bu iddiayı ilk defa Daily Post gazetesi geçtiğimiz hafta gündeme getirirken, haberde ABD’li askerin öldürülmesine yönelik soruşturmaların gizli bir şekilde yürütüldüğü açıklandı. Gazete, Virginia eyaletinde ABD Deniz Üssünde Milgar’ı öldüren 4 ABD askerinin Donanma Komutanı General Charles W. Rock gözetiminde hâkim karşısına çıktığını belirtti.

Daily Post’un bu haberi yayınlamasının ardından ABD Deniz Kuvvetleri Özel Operasyon Yönetimi Sözcüsü Kaptan Jason Salata bir açıklama yaparak, “Doğruluğunun kanıtlanması durumunda bu iddialar, tüm askerlerden istenen güven ve standartların ihlal edilmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı. İddiaları doğrulamayan sözcü, ”Silahlı kuvvetler, bünyesindeki tüm askerlerin ABD’nin çıkarlarını savunma gücüne sahip olduklarını ve bunu bir şerefle yaptıklarına inanıyor. İddiaların veya suçlamaların özel kuvvetlerin başarılarla dolu tarihini olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Washington Post gazetesi dün yaptığı haberinde Pentagon’daki askerlerin olaya ilişkin itiraflarına yer verdi. Gazetenin haberinde askerlerden biri, “Deniz kuvvetleri, bünyesindeki 4 askere geçtiğimiz sene Mali’de bir ABD askerinin boğularak öldürülmesi suçlamasının yöneltilmesi hususunda gerekli adımları atacak” ifadelerini kullandı. ABD’li askeri öldürmekle suçlanan 4 askerden ikisinin SEALS’dan (ABD Deniz Komanda Birlikleri), diğer ikisinin de Deniz Piyadelerinden olduğunu söyleyen asker; 4 askerin de kasten adam öldürme, taksirle insan öldürme, komplo kurma, adaleti engelleme, darp ve gasp ile suçlandığını belirtti.

Daily Post gazetesinin sızdırdığı askeri kanun belgelerinde Mali’nin başkenti Bamako’da uyuduğu sırada yatak odasını basan 4 askerin Milgar’ı boğarak en asgari insani kuralları görmezden geldiği ve askerin hayatını tehlikeye attığı belirtildi.

4 askerin Milgar’ın ABD’nin Bamako Büyükelçiliğinde düzenlenen törene katılmasına karşın kendilerinin çağrılmamasına sinirlendikleri belgelerde geçen bilgiler arasında.

Bölgedeki kabilelerin etkisi

Geçtiğimiz sene Reuters tarafından yayınlanan haberde “Afrika’nın batısında özellikle Mali ve Nijerya’da teröristlere karşı verilen savaşın önündeki engellerden biri de bölgedeki kabileler (Tuareg-Fulani) arasında yaşanan çatışma” ifadeleri kullanılmıştı.

Haberde geçtiğimiz sene ABD güçleri ile çatışan ve 4 ABD askerini öldüren Fulani kabilesi savaşçılarının, Fulani’ye karşı Tuareg kabilesine destek veren eski Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerden ele geçirdikleri silahları kullandıkları belirtiliyor.

Fulani kabilesinin bölge lideri Dondo Chivu, Reuters’a yaptığı açıklamada, sığırlarını Tuareg kabilesine karşı korumak için Mali ve Nijer sınırı boyunca silahlandıklarını ifade ederken Nijer ve ABD’ye karşı kötü düşünce içinde olmadıklarını söyledi.

Reuters’in aktardığına göre Nijer Savunma Bakanı Kalla Moutari, Chivu hakkında “O terörist ve çete adamı. Nijer’e zarar vermek isteyen bir kişi. Onu takip ediyoruz. İzlerini bulmaya çalışıyoruz. Eğer Nijer’e bir daha adım atarsa onu öldüreceğiz” dedi. Nijer hükümet kaynaklarının Reuters’a aktardığına göre Chivu, Mali, Nijer ve Burkina Faso’ya sınırı bulunan Büyük Sahra’nın önde gelen teröristlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.