Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mali’de kaçırılan Kolombiyalı rahibe, Papa’dan yardım istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mali’de kaçırılan Kolombiyalı rahibe Gloria Cecilia Narvaez bir video aracılığıyla, Papa Franciscus’tan serbest bırakılması için yardım etmesini istedi.

El Kaide’nin Mali kolu Nusret El İslam ve Muslimin Cemaati, geçen yıl Mali’de kaçırdıkları Narvaez’in hayatta olduğunu gösteren bir video yayınladı.

Ağırlıklı olarak silahlı grupların görüntülerini paylaşan Moritanya haber ajansı El Ahbar, Nusret El İslam ve Muslimin Cemaati grubundan kendilerine bir video gönderildiğini bildirdi.

Görüntüler, “Dört bir tarafındaki Hristiyanların yeni yılı kutluyor. Ancak Kolombiyalı rahibe bu yeni yılı ailesinden uzakta kutluyor” ifadesiyle başlıyor.

4 dakika 44 saniyelik videoda görülen Kolombiyalı rahibe, serbest bırakılması için Papa’nın devreye girmesini istiyor.

Videoda Papa’nın Şili ve Güney Amerika ziyareti hakkında bilgilendirildiğini belirten 56 yaşındaki rahibe, önümüzdeki ay rehin kalma süresinin tam bir yılı dolduracağını belirtiyor.

Kolombiyalı rahibe, Papa Franciscus’a hitaben “Sizden özgürlüğüme kavuşmama yardım etmenizi ve imkânsızı başararak beni serbest bırakmanızı istiyorum” diyor.

Videoda aynı zamanda Sahel’deki silahlı grupların rehin aldığı kişilerin fotoğrafları da yer alırken yapılan görüşmeler sonrası serbest bırakılma anları da bulunuyor.

Rahibe Narvaez, geçen yıl 7 Şubat’ta kaçırılmış, Nusret El İslam ve Muslimin Cemaati tarafından Temmuz 2017’de yayınlanan bir videoda, Mali ve Burkina Faso’da kaçırılan 6 Batılı rehine ile birlikte görüntülenmişti. Rahibe Narvaez, kaçırılanlar tarafından Hıristiyanlığı yaymak ve Mali’de haçlılara destek olmakla suçlanmıştı.

El Kaide’ye bağlı grup, bölgede alıkoyduğu rehineler karşılığında yüklü miktarda fidyeler alıyor.

Kuzey Mali bölgesi, 2012’de el Kaide ile ilişkili silahlı grupların kontrolüne geçti. 2013 yılının başında Fransa’nın girişimi ile başlatılan uluslararası askeri müdahale ile sınır dışı edilen gruplarla mücadele halen devam ediyor. Haziran 2015’te hükümet silahlı gruplarla barış anlaşması imzaladı. Ancak anlaşmaya rağmen, ülkenin bazı bölgeleri halen hükümetin kontrolü dışında bulunuyor. Söz konusu gruplar saldırılarına devam ediyor.