Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maliki ve İbadi, Davet Partisi’nin toplantısında bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslami Davet Partisi’nin en önde gelen liderlerinden üçünün imzasını taşıyan ve Başbakan Haydar İbadi’ye suçlamalarda bulunulan bir mektubun sızmasının ardından, Davet Partisi Genel Başkanı Nuri el-Maliki ve İbadi, dün Bağdat’ta bir araya geldi.

Söz konusu mektupta, son iki meclis seçimlerine iki ayrı listeyle girilmesinin ardından partinin parçalandığına dair İbadi’ye doğrudan suçlamalar yöneltiliyordu.

Dün düzenlenen toplantıda, siyasi konumdaki birliği güçlendirmek için parti saflarındaki görüş ayrılıklarının üstesinden gelmenin önemine vurgu yapıldığı açıklandı.

Toplantının katılımcıları, partinin ulusal rolünün aktif hale getirilmesinin, ayrıca ‘Zafer Koalisyonu’ ile ‘Kanun Devleti Koalisyonu’nun çabalarının birleştirilmesinin öneminin altını çizdi.

Toplantıda, bu hedeflerin parlamento blokları düzeyinde başarılmasının önündeki engellere odaklanılırken, çeşitli engellerin üstesinden gelmenin yollarının ele alındığı dile getirildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan bağımsız Milletvekili İzzet Şabandar, İbadi’nin söz konusu toplantıya hala önce gelen bir ‘lider üye’ olarak katıldığını, fakat Davet Partisi’nin İbadi’ye ödün vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

İbadi’ye yakın bir isim olan Zafer Koalisyonu liderlerinden Ali el-Suneyd ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, İbadi’nin toplantıya katılım sebebinin ‘Zafer Koalisyonu’ ile ‘Kanun Devleti Koalisyonu’ birleştirmek amacıyla değil, ortamı yumuşatmak ve sakinleştirmek olduğunu belirtti. Ali el-Suneyd ayrıca, İbadi’nin farklılıkların üstesinden gelmeye çalıştığı mesajını vermek istediğine dikkat çekti.