Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Malta Başbakanı Panama belgeleri davasından beraat etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Panama belgeleri skandalındaki şüpheli finansal transferler yaptığı iddiası üzerine yargının yürüttüğü geniş çaplı bir soruşturmanın ardından kendisi ve arkadaşlarının beraat ettiğini açıkladı.

Muscat bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, hakkında hazırlanan bin 500 sayfalık raporun incelendiğini ve bir yıl süren soruşturma sonrasında Cumartesi günü Adalet Bakana teslim edildiğini söyleyerek “Bugün adalet yerini buldu” ifadelerini kullandı.

Muscat’ın karısı, özel kalemi, hükümetindeki enerji bakanı ve Avrupa Komisyon Üyesi John Dalli şüpheliler arasında yer alıyordu.

Panama belgeleri skandalı Fransız Basın Ajansı tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Muscat hükümeti, özellikle Azerbaycan’da, şüpheli şahıslarla birlikte yolsuzluk yapma ve gizli temaslarla suçlanıyordu.

Bu şüpheler, Muscat’ı Haziran 2017’de büyük bir zafer kazandığı erken seçim çağrısı yapmaya sevk etti. Seçimden birkaç gün sonra, Avrupa Parlamentosu’na, kendisine yöneltilen suçlamalarda gerçek bir kanıt bulunursa istifa edeceğine dair söz verdi.

Bu suçlamaların büyük bir kısmı ilk olarak Ekim 2017’de bombalı bir araç ile öldürülen, yolsuzlukla mücadelede uzman gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın bloğunda yayınlanmıştı.

Pazar günü, Muscat karısının ve kızlarının acı çekmesine neden olan iddiaları kınadı. Caruana Galizia’nın oğulları ise sosyal paylaşım sitesinden yayınladıkları mesajda “İnsanlar sadece yalan söyledikleri için havaya uçmuyorlar” ifadelerini kullandılar.