Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Manchester Arena saldırganı İngilizler tarafından Libya’da kurtarılmış | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manchester şehrinde düzenlenen ABD’li şarkıcı Ariana Grande konserinde 22 kişinin ölümüne yol açan intihar bombacısının, saldırıdan üç yıl önce İngiliz donanması tarafından Libya’daki iç savaştan kurtarıldığı belirtildi.

İngiliz medyasında çıkan haberlere göre, İngiltere’nin Manchester şehrinde dünyaca ünlü şarkıcı Ariana Grande’nin konserinde 22 kişinin ölümüne yol açan intihar bombacısının, üç yıl önce İngiliz Donanması tarafından Libya’daki iç savaştan kurtarıldığı belirtildi.

İngilizlerle bölgeden kaçtı

Daily Mail’in sitesinde yer alan habere göre Selman Abidi, savaş patlak verdiğinde Ağustos 2014’te Libya’da tatildeydi. Abidi ve küçük kardeşi Haşim, Libya sahilinden Malta’ya nakledilen İngiliz vatandaşlarına katılarak iç savaştan kaçtı.

“Kurtarıldığında radikal değildi”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, gazete, İngiliz hükümetinden bir kaynağın, Libya’daki iç savaştan kurtarılan Abidi’nin bu saldırıyı düzenlediğini ve Abidi’nin donanma tarafından kurtarıldığında radikal olduğunu düşünmediğini söylediğini belirtti.

22 kişi hayatını kaybetti

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de düzenlenen 5 saldırıdan biri olan Manchester Arena saldırısı 22 Mayıs 2017’de meydana gelmişti. 22 kişinin hayatını kaybettiği ve 59 kişinin yaralandığı terör saldırısında ölenler arasında en küçüğü 8 yaşında olan 7 çocuk vardı.