Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mandela onuruna barış zirvesi düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmeleri sırasında Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın doğumunun 100. yılı onuruna bir barış zirvesi düzenlendi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres zirvede yaptığı konuşmada, Mandela’nın insanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri olduğunu ifade etti. Guterres, “O sözleri ve eylemleriyle herkesin kahramanıydı. Gurur duyduğu değerler uğrunda savaşmaya ve ölmeye hazırdı. Ülkesinde seçildiğinde hala tüm dünyada sesi yankılanan bir örnekti. Bir süre sonra Güney Afrika’nın yeni demokrasisini sürdürebileceğine inanarak görevini bıraktı. İktidarı ele geçirmek değil insanlara hizmet etmeyi istedi” dedi.

‘Nelson Mandela Barış Deklarasyonu’ vurgusu

BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarının 73. Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa Garces, Güney Afrika ve İrlanda’nın sunduğu siyasi deklarasyonun dünyaya barış ve güvenlik getiren bu forumun küresel anlaşmalara ulaşmasında kilit rolün sadece bir göstergesi olduğunu belirtti. Garces, “Nelson Mandela Barış Deklarasyonu, barışa olan bağlılığımızın yeniden canlanmasını ve devletlerin, herkesi kapsayan barışçıl, adil ve refah dolu bir dünya inşa etme iradesinin yenilenmesini temsil ediyor” dedi.

Guterres’ten dünyaya Mandela çağrısı

Öte yandan Guterres, dünyaya Afrika’daki ırkçılıkla mücadele için 27 yılını hapishanede geçiren Mandela’nın mirasını inşa etmek için çağrıda bulundu. Guterres, “Bugün büyük bilgeliğe, sessiz bir onura ve büyük bir başarıya sahip olan bir adamı anıyoruz. Mandela, her yerde insanların barış ve insan onuru için yorulmadan çalıştı” diye konuştu.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa “Tüm dünya, ülkeler içindeki geleneksel çatışmaların dışında uluslararası ortak çatışmalardan da muzdarip. Bütün dünya başta insan ticareti olmak üzere korkunç suçlarla karşı karşıya kaldı. Bunlar tüm dünyada ciddi bir tehdit oluşturan tezahürler. Bütün dünya bu krizleri köklerinden çözmek için bir araya gelmeli. ABD bu krizleri tüm diğer ülkelerle işbirliği içinde ele alabilir. Dünya çapında hala milyonlarca insanın öldüğü savaşları sona erdirme amacıyla gerekli önlemleri almak için harika bir fırsat var” diye konuştu.

Mandela’nın eşi: Tarih bunun hesabını soracak

Mandela’nın eşi Graça Machel, dünya liderlerinden BM’yi boş konuşma yapılan bir yer haline getirmemelerini talep etti. BM’nin çatışmaları önlemek ve dünyanın diğer savaşlardan korunmasını sağlamak amacıyla kurulduğunu ifade eden Machel, kurulmasından 70 yıl sonra bütün ülkelerde çok sayıda çatışma olduğunu ve son 10 yılda küresel güvenliğin büyük ölçüde gerilediğini belirtti. Liderlerin sorumluluğu üstlenmesi ve bu yıkıma son vermesi gerektiğini ifade eden Machel, “Tarih sizden bunun hesabını soracak. Acıların gözünüzün önünde devam etmesine izin verirseniz, insanlık sizi bundan sorumlu tutacak. Kendinize olan sevginizden vazgeçmelisiniz. Karar mercileri, istilacı kaynaklar ve silahlar endüstrisinde büyüklük taslıyor” ifadelerini kullandı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Mandela’nın her zaman özgürlük mücadelesinde birlik istediğini işaret ederek, Mandela’nın gelecek nesiller için ilham kaynağı olmaya devam edeceğini belirtti. Muhammed, “Gelişmiş topluma ulaşmak için mücadeleye devam etmeli, nefret ve çatışmadan uzak durmalıyız” diyerek, Mandela’yı anma yıldönümünün insanlar arasındaki özgürlük ve eşitliği hatırlatmak amacıyla kutlandığını belirtti.

“Mandela bize mücadeleyi öğretti”

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, “Mandela bize özgür ve demokratik bir toplum yaratma mücadelesini öğretti. Bütün dünya Güney Afrika’da doğmuş bir adamın ilmiyle onurlandırıldı. Mandela harika, güvenilir ve dürüst bir lider oldu. Mandela, nefret ve ırk ayrımcılığından arınmış bir topluma ulaşmayı başardı” dedi.