Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mangkhut yıktı geçti: Ölü sayısı artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güneydoğu Asya ülkelerinden en az 66 kişinin ölümüne yol açan Mangkhut kasırgası rotasını Çin’in güneyine çevirdi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Mangkhut kasırgası nedeniyle Çin’in Guangdong eyaletinde dört kişinin öldüğü ifade edildi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Pazar günü etkisini gösteren ve 2,5 milyondan fazla insanın tahliyesine neden olan yılın en etkili kasırgasının ardından bölgede temizlik yapılmaya başlandığını aktardı. Ülkenin güney eyaletlerinde etkili olan tayfun nedeniyle kırmızı alarm verilirken, kasırga yüzünden Hong Kong’da 200’den fazla kişinin yaralandığı ifade edildi.

Filipinler kabusu yaşıyor

Filipinler’de ise kurtarma ekipleri, Mangkhut kasırgasının neden olduğu bir heyelanda, onlarca insanın toprak altında kalmasıyla arama faaliyetlerine hız verdi. Kurtarma ekibi, ülkenin kuzeyindeki Itogon’daki bir alandan 11 cesede ulaşırken, kayaların altında kalan onlarca insan ise hala kurtarılmayı bekliyor.

Kayıp yakınları, ölülerin isimlerinin yazılı olduğu beyaz levha etrafında gezinirken bazıları ise, kasırganın Filipinler’in kuzeyindeki en büyük ada olan Luzon’u vurduktan 48 saat sonra sevdiklerinin kimliklerini tespit etmek için cesetleri inceliyor.

42 yaşındaki maden işçisi Joan Katig, AFP’ye yaptığı açıklamada, bölgedeki bir madende çalışan akrabası için, “Rahat bir nefes aldık çünkü bize gösterilen bir ceset ona ait değil. Kasırga sırasında madendeydi. Karısına kasırga boyunca güvende olmak için burada kalacağına dair mesaj yolladı ve yağmur durduğunda sığınaktan ayrılacağını söyledi. Ancak henüz dönmedi” dedi.

Onlarca ölü var

Itogon Belediye Başkanı Victorio Balangdan, bölgede 40 ila 50 kişi olduğuna vurgu yaparak, “Onların yüzde 99’unun öldüğüne inanıyoruz” dedi.

Bu yılın en etkili fırtınası olan Mangkhut, geçen hafta sonunda Filipinler’i vurmuş ve şiddetli yağmurlara elektrik direklerini yıkan güçlü rüzgârlar eşlik etmişti. Yetkililer fırtınada, çoğu heyelandan kaynaklı 65 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yüzlerce kurtarma ekibi, Itogon arama bölgesinden kayaları, kalıntıları ve kütükleri çıkarmak için insanüstü bir çaba sarf ediyor. Bölge yapısının engebeli olması nedeniyle kurtarma çalışmalarında ağır sondaj makineleri kullanılamadığından ekiplerin, kazma ve küreklerle çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Kurtarma ekibinden Alan Drilon, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Sabah güneş yakıyor ve toprak kuru, bu da sondaj sürecini engelliyor. Ekipmanı kullanabilseydik durum daha iyi olurdu, ancak koridor sadece insanlar için olduğundan bu mümkün değil” dedi.