Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Manila’daki Filipinler Başkanlık Sarayı yakınlarında silahlı saldırı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manila’daki Filipinler başkanlık sarayı yakınlarında silahlı saldırı meydana geldi. Başkanlık sarayı yetkilileri yaptığı açıklamada, olay esnasında Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin sarayda olmadığını belirttiler.

Devlet Başkanlığı Güvenlik Grubu (PSG) Sözcüsü Mike Aquino basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olayın Malacanang Sarayı’ndaki Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve ailesini koruyan PSG görevlilerine ayrılan kısımda meydana geldiği ve PSG’den bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Güvenlik görevlisi göğsünden vuruldu

Güvenlik yetkilisi Lope Dagoy yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden güvenlik görevlisinin göğsünden vurulduğunu, eşinin cesedi olay yerinde teşhis ettiğinin ve olayın polis tarafından araştırıldığını ifade etti. Dagoy, olayın bir kaza olabileceğini, ancak olayın nedeninin açıklanması için henüz erken olduğunu belirtti.

‘DZMM’ isimli radyonun haberine göre, olayda bir kişinin öldüğü ancak olay sırasında Devlet Başkanı Duterte’nin nerede olduğu ile ilgili çelişkili haberlerin yapıldığı bilgisi aktarıldı. Filipinler Devlet Başkanı’nın hafta sonunu Davao’daki evinde geçirdiği, Pazartesi günü halk arasında görülemediği ve bu akşam Manila’daki bir takım etkinliklere katılmasının planlandığı belirtildi.

Duterte’nin nerede olduğu konusunda bir bilgi verilmedi

Başkanlık sarayı yetkilisi açıklamasında, bu konuyla ilgili medyaya açıklama yapma yetkisinin olmadığını ve olay sırasında sarayda bulunmadığı belirtti. Bununla birlikte Devlet Başkanlığı Sözcüsü

Ernesto Abella, yaptığı basın açıklamasında, olay sırasında Rodrigo Duterte’nin nerede olduğu konusunda bir bilgi vermezken olay hakkında yorum yapmak için henüz erken olduğunu ifade etti. Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı ve durumun bir an önce netliğe kavuşturulması gerektiğini belirten Abella, bu aşamada daha fazla yorum yapılamayacağını ifade etti. Sözcü Ernesto Abella, olayın sarayda herhangi bir endişeye sebep olup olmadığı sorusuna ise, “Tabii ki bu endişe edilecek bir konu ve her şeyi açıklığa kavuşturmamız gerekiyor” şeklinde cevap verdi.

Rodrigo Duterte’nin ne yapacağını kestirmek zor. Sık sık programını değiştirmesi sebebiyle çoğu zaman karışıklığa sebep olabiliyor. Ayrıca her zaman hafta sonlarını Davao’daki evinde geçiriyor.