Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mart ayında Suriye’de bin 241 sivil öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin dün yayınladığı raporla mart ayında ülkede 1241 sivilin öldürüldüğü belgelendi. Sivillerin 1006’sı Suriye-Rusya ittifak güçleri tarafından katledildi.

Suriye’de savaşan yedi ana aktör tarafından öldürüldükleri belgelenen sivillere dair rapor, yaşananların ve haberlerin sürekli takibi, birçok farklı kaynaktan alınan bilgi, geniş bir iletişim ağı ve çok sayıda görüntü ve videonun incelenmesi sonucunda hazırlandı.

Suriye-Rusya ittifakının elindeki sivil zayiat sayısı ise mart ayında da şubat ayına göre belirgin bir farklılık göstermedi. İki aydır üst üste bombalanan Doğu Guta, Suriye rejimi ve müttefik güçleri tarafından sivil ölümlerin yüzde 92’sinin meydana geldiği yer oldu. Silahlı muhalif gruplarından Feylak el-Rahman’ın geçen ayın 23’ünde ateşkes ilan etmesinden bu yana cinayetler durdu. Sivillerin Doğu Guta’dan tahliye edilmesi kararı alındı.

Raporda İdlib’deki Suriye-Rusya ittifak kuvvetlerinin neredeyse bir ay süren askeri durgunluğun ardından mart ayının sonunda tekrar harekete geçtiği belirtildi.

Suriye’deki ana aktörler tarafından 2018 başından bu yana 3404 sivil öldürüldü. Bu ölümlerin yüzde 80’i Suriye-Rusya ittifak güçleri tarafından gerçekleştirildi. Mart ayında öldürülen 1241 kişinin 203’ü kadın, 186’sı ise çocuk. Raporda ayrıca 12 sivilin de işkence sırasında öldüğü kaydedildi.

Mart ayında bölgesel yönetimler tarafından 7’si kadın biri çocuk olmak üzere 34 sivilin öldürdüğü belirtilen raporda radikal guruplar tarafından öldürülenlerin sayısı 39 olarak verildi. DEAŞ’ın 6’sı çocuk ve 2’si kadın olmak üzere 30 sivili, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) ise 4’ü çocuk 9 sivili öldürdüğü aktarıldı.

Raporda bir çocuk ve 2 kadının ise silahlı muhalefet grupları tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Ayrıca, Mart ayında Koalisyon Hava Kuvvetleri’nin bombalaması sonucunda ise biri çocuk ve biri kadın olmak üzere 7 sivilin ölümünün belgelendiği kaydedildi.