Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maruni kalesinin anahtarının Nasrallah’a teslim edilmesi öfkeye neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Yusuf Diyab

Keservan Belediyeler Birliği Başkanı Juan Hobeich’in Marunilerin kalesinin anahtarlarını Hizbullah Genel sekreteri Hasan Nasrallah’a teslim etme kararına yönelik Hıristiyan kesimden verilen tepki artarak devam ediyor. Hıristiyan politikacılar, bunu partinin ülke genelini elinde tuttuğunun ve cumhurbaşkanlığından başbakanlığa, anayasal kurumların kontrolünü elinde bulundurmasının kanıtlarından biri olduğunu duyurdu. Bu, Hizbullah’ın müttefiki Özgür Yurtsever Hareketi’ni de sınamak anlamına geliyor. Zira Hobeich, politik olarak Özgür Yurtsever Hareketi’ne bağlı. Hasan Nasrallah’a bu bölgenin anahtarlarının teslim edilmesindeki amacın bölgede saygı kazanmak olduğu belirtiliyor.

Parlamento seçimleri öncesinde daha geniş bir şekilde etkileşime geçmek için atılan adım, Keservan bölgesindenMaruni koltuğu adayı 14 Mart Bloku Genel Sekreter Koordinatörü Faris Said’i kızdırdı. Said, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Keservan’ın Nasrallah’a teslim edilmesi, büyük bir sorunun önünde duran ayrıntılı bir konudur. Nasrallah, Hizbullah’ın şartlarıyla yapılan seçimlerin sonucunda Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a Baabda Sarayı’nın anahtarlarının teslim etmesinin ardında bu partinin şartlarıyla bir hükümet kurma ve yeni seçim yasası kabul etmesi var. Sonrasında Hizbullah’ın da cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesini içeren çözümle başlayan çöküş tam olarak gerçekleşecektir” diye konuştu.

Faris Said, isim vermeden ‘Lübnan Kuvvetleri’ de dahil olmak üzere birçok Hıristiyan gücünü eleştirdi. “Avn’ı olabilecek en iyi cumhurbaşkanı olarak seçme çözümünü benimseyenler, Keservan’ın anahtarlarını teslim etmekten fazlasını beklemeli” dedi. Keservan’ın Maruni adayı, attıkları adım her ne kadar utanç verici de olsa Keservan’daki yerlileri sorumlu tutmayı reddetti. Sorumluluğun ülkenin yeteneklerini Hıristiyan ve Müslüman güçlerden oluşan bir partiye teslim edenlere ait olduğunu ifade etti. Bu nedenle ne Juan Hobeich’in ne de başkasının kınanmaması gerektiğini söyledi. Said açıklamalarının sonunda, “Başkanlık konusunu çözüme kavuşturana bravo. Avn’ı ülkenin kurtarıcı olarak niteleyenlerin ne kadar ciddi ve tehlikeli sonuçları olursa olsun Juan Hobeich’in adımına itiraz etme hakkı yoktur” tepkisini verdi.

Ketaib Hareketi’nden milletvekili Nedim el- Cumeyyil, “Bazı insanlar bir şehrin anahtarını teslim etmeyi kolay buluyor. Onlar şehitlerimizin fedakarlıklarını teslim ediyorlar” dedi. Vitron (Keservan kırsalı) kasabasında yapılan bir röportajda Nasrallah’ın “Hıristiyanlar Cubeyl’e işgalci olarak geldi” sözlerine de atıfta bulunarak şunları söyledi:
“Bizi bu bölgede işgalci olarak gören bazı insanlara anahtar teslim ettiler. Fakat bizler işgalci değiliz. Bu bizim toprağımız. Burada kalmak için bedel ödedik, kan döktük, mücadele verdik. Bölgenin bteslim edilmesini reddediyoruz. Çünkü Şam’ın hiçbir yolu Cübeyl’den geçmiyor. (Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın 1970’lerde dediği gibi). Tahran’ın hiçbir yolu Cübeyl’e uğramaz. Filistin yolu da Cübeyl’den geçmedi.”

Cumeyyil, açıklamasının devamında Cübeyl’in Marunilerin ve özgür Hıristiyanların başkenti olduğuna dikkat çekerek, “Keservan özgür değilse Lübnan da özgür olamaz” dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri, Keservan listesinin önünde yaptığı seçim konuşmasında Hobeich’in yaptığının ‘insanların birbirlerine saygı duymasını yansıtan sembolik bir adım’ olduğunu belirtti. Nasrallah “Keservan ve Cubeyl’in anahtarları Cumhurbaşkanı Mişel Avn’da ve Maruni Patriği Beşara Butrus Rai’de kalacak” dedi. Bölgenin gerilmesine neden olmaya gerek yok diyen Nasrallah, bunun sembolik inisiyatif ve iyi niyetten kaynaklandığını belirtti.