Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maruni Patriği: Hariri mümkün olan en yakın zamanda Lübnan’a geri dönecek! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Rai, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin mümkün olan en yakın zamanda Lübnan’a geri döneceğini açıkladı.

Rai, dün Riyad’da bir dizi görüşmelerde bulundu. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya gelen Rai, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Lübnanlı misafirlerine yönelik sergilediği davranışlarından ötürü memnuniyetini dile getirdi.

Rai, Kral Selman’ın Lübnan’a karşı büyük bir sevgi beslediğini ve daimi bir şekilde desteklediğini ifade etti. Ayrıca “Lübnan ve Suudi Arabistan ilişkilerini hiçbir şey etkileyemez.” diyen Patrik, yaşanan bazı olumsuzlukların bile iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemediğini kaydetti. Patrik ayrıca, Hariri ile görüşmesini de “Çok çok iyi” olarak nitelendirirken, Başbakan Hariri’nin, mümkün olan en yakın zamanda Lübnan’a döneceğini vurguladı.

Hariri’nin istifasına hak verip vermediğine dair bir soruya ise Rai, “Hak vermediğimi size kim söyledi? Ben bütün istifa sebepleri konusunda Hariri’yi haklı görüyorum. Hariri, istifasını geri çekmeye ve görevine devam etmeye hazır olduğunu açıkladı.” dedi. Başbakanın Cumhurbaşkanı, Temsilciler Meclisi Başkanı ve siyasi liderlere seslendiğini belirten Rai, onlara istifaya yol açan nedenleri açıkladığını ve babasının kanının bulunduğu bu vatan için hizmet etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Rai’ye yakın kaynaklar, Patriğin Suudi Arabistan ziyareti sırasında Suudi yetkililerle yaptığı görüşmelerin “oldukça olumlu” geçtiğini bildirdi. Ayrıca, tüm konulara dair açık ve karşılıklı bir görüş alış verişinde bulunulduğu bildirildi. Kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Hristiyan- İslam diyaloğu çerçevesinde açık ve ılımlı bir görüşme gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca Suudi Arabistan’daki heyetle geçirilen 24 saatin, ziyaretin tamamı kadar tarihi olduğunu kaydetti.

Hariri ile yapılan görüşmeyi de “çok iyi” olarak nitelendiren kaynak, Hariri’nin yakın bir zamanda Lübnan’a döneceğini ve istifasının ardından ülkenin yaşadığı uzun siyasi krizin yakın zamanda sonlanacağını ifade etti.

Rai’nin dün akşam saatlerinde, hafta sonuna kadar devam edecek ziyaretleri kapsamında Roma’ya gitmek üzere Riyad’dan ayrıldığı belirtildi. Rai, Roma’da bazı Vatikan yetkilileri ile bir araya gelecek ve kilise toplantılarına katılacak.

Öte yandan Patrik, Suudi Arabistan’dan ayrılmadan önce, Riyad’da bulunan bir Lübnanlı toplulukla da görüşmeler gerçekleştirdi. Bu bağlamda topluluk Rai’ye, Lübnanlı siyasi hiziplerin, Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarından ötürü doğabilecek olumsuz etkilere dair korkularını dile getirdi. Patrik ise, Suudi Arabistan Krallığı’nın kendi topraklarını koruyacağını belirtti. Lübnan’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi Abdul Fettah İsa’nın düzenlediği bir törende konuşma yapan Maruni Patriği, “Suudi Arabistan siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından en zor durumlarda Lübnan’ın yanında durdu. Bu kardeş ülkeyi desteklemede, büyük bir rol oynadı. Suudi Kral ve Prenslerinin, Lübnan’da evleri var, Lübnan’ı severek, orada yaşıyorlar. Lübnan’daki güzel yaşamı geri getirmek için, bu ülkenin güvenliğini ve istikrarını yeniden inşa etmeyi bizden daha çok istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Rai, Lübnanlı topluluğa yönelik gerçekleştirdiği konuşmada ise şunları söyledi; “Suudiler sizi seviyor ve size saygı gösteriyor.

Elbette Suudi Arabistan’ın sizlere sunduğu gelecek için, Kral ve Prense sizin adınıza teşekkürlerimizi sunmak istedim. Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki dostluk ve kardeşliğin korunacağını size açıkça bildiriyoruz. Bazen şiddetli rüzgarlar esse de, Lübnan halkı tarihine bağlıdır. Zira Lübnan’ın tarihi dostluk tarihidir.” Maruni Patrikhanesi ve krallar arasındaki ilişkinin, Anthony Peter Arida, Patrik Maoushi, Patrik Antonius Butros Hıreyş ve Patrik Nasrallah Sfeir’e dayandığını vurgulayan Patrik ayrıca, Suudi Arabistan Kralı’nın bu davetinin, Maruni Patrikhanesi ve Suudi Arabistan Krallığı arasındaki iyi ilişkileri sürdürme isteğini gösterdiğini kaydetti.

Kaynaklardan Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, Rai, Hariri’nin istifasına yönelik ise, “Aramızda, istifanın sebeplerine inanmayan var mı? Ülkemizin yanan bir yanardağa girmesini engellemek için tarafsızlık ve uzaklaşma politikasına dönmesini istemeyen var mı?” şeklinde konuştu.

Kaynaklar, Patriğin, ulusal çıkarları göz önünde bulundurarak, Lübnan’ın büyük bir bölümünün kalbinde olanları ifade ettiğini kaydetti.